Vakcína proti ebole funguje, úspěšnost dosáhla 100 procent

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2015 15:11
Vakcínu v africké Guineji vyzkoušely čtyři tisíce lidí, kteří se dostali do blízkého kontaktu s osobami nakaženými ebolou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Ženeva - Výsledky testů s vakcínou proti ebole prováděné v Guineji jsou více než nadějné.

Podle dostupných informací byla úspěšnost látky během klinického testování dokonce stoprocentní.

Vakcínu vyzkoušely čtyři tisíce lidí, kteří se dostali do blízkého kontaktu s osobami nakaženými ebolou. Po deseti dnech se ukázalo, že látka chrání na sto procent, uvedla agentura Reuters. Výsledky jsou podle odborníků "pozoruhodné".

Látka se může začít používat

V Guineji se testuje přípravek VSV-ZEBOV vyvíjený firmami Merck a NewLink Genetic. Podle vědců se už látka může začít používat.

"Účinná očkovací látka proti viru eboly je nyní k dispozici v celosvětovém měřítku," sdělila Světová zdravotnická organizace (WHO). Provedení klinických testů umožnila široká mezinárodní spolupráce mezi WHO a odborníky z Norska, Francie, Švýcarska, Spojených států, Británie a Guineje.

Na financování výzkumu se podílela organizace Welcome Trust a její ředitel Jeremy Farrar označil výsledek testů za pozoruhodný. Šlo podle něj o odvážný počin, protože se testovalo v době, kdy epidemie ještě neskončila. "Doufáme, že bude vakcína dostupná u příštích epidemií eboly, které se nepochybně objeví," řekl.

Vakcína VSV-ZEBOV byla jednou ze dvou testovaných látek. Druhou je očkovací látka vyvinutá britskou firmou GSK a americkým institutem pro alergie a infekční nemoci. Testuje se nyní v Libérii.

Ebolou se hlavně v Africe nakazilo od konce roku 2013 kolem 27 000 lidí a podle WHO jich 11 200 zemřelo.

Nemoc postihla hlavně Guineu, Sierru Leone a Libérii. Z těchto tří západoafrických zemí je 99 procent obětí epidemie.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy