V západoafrické Guineji se přestala šířit ebola, nemoc v zemi zabila více než 2500 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2015 14:26
Ebola je na ústupu. Šířit se už přestala už i v západoafrické Guineji. V úterý o tom informovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Nemoc v zemi zabila více než 2500 lidí, v celé západní Africe na ni od vypuknutí epidemie v roce 2013 zemřelo zhruba 11 300 lidí. Letos v listopadu se ebola podle WHO přestala šířit v Sieře Leone, na vyhlášení konce epidemie tak čeká již pouze Libérie. Konec epidemie eboly se vyhlašuje po uplynutí 42 dnů od uzdravení či úmrtí posledního pacienta, pokud během této doby není zaznamenán žádný nový případ nákazy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Konakry - V západoafrické Guineji se přestala šířit ebola. V úterý to oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Nemoc v zemi zabila více než 2500 lidí.

Konec epidemie eboly se vyhlašuje po uplynutí 42 dnů od uzdravení či úmrtí posledního pacienta, pokud během této doby není zaznamenán žádný nový případ nákazy.

Guinea nyní vstupuje do takzvaného období zvýšeného dohledu, které bude trvat 90 dní, uvedla WHO. Organizace vysvětlila, že riziko návratu epidemie existuje i po 42 dnech, protože vir v některých tělesných tekutinách, jako je sperma, může přežít až devět měsíců.

Ebola ustupuje stát po státě

V listopadu se ebola podle WHO přestala šířit v Sieře Leone, na vyhlášení konce epidemie tak čeká z hlavních zasažených zemí již pouze Libérie. Zde byl konec epidemie oznámen po 42 dnech bez nových onemocnění již v květnu a září, ale poté se vždy objevil další případ.

Ebole od roku 2013 v celé západní Africe podlehlo zhruba 11 300 lidí z asi 29 000 nakažených. Jedná se o nejvážnější epidemii eboly od objevení viru v roce 1976.

Kromě obětí na životech zasadila epidemie těžkou ránu také místním zdravotnickým systémům i celému hospodářství západní Afriky.

Oslavy se smíšenými pocity

Lidé v guinejském hlavním městě Konakry tak podle agentury Reuters přivítali vyhlášení konce šíření eboly se smíšenými pocity. "Několik členů mé rodiny zemřelo," uvedl jeden z obyvatel, který se z nemoci vyléčil. "Nejtěžší po mém zotavení bylo dosáhnout toho, aby se mě lidé nestranili," dodal.

Mnozí lidé ale neskrývali radost z oznámení WHO. "Je to nejhezčí dárek, jaký mohl dobrý bůh dát na konci roku Guinei," tvrdí jeden z přeživších pacientů Alama Kambou Doré. V hlavním městě se chystají oficiální oslavy za účasti prezidenta Alphy Condého, jejichž vrcholem bude mezinárodní koncert afrických umělců nazvaný "Nashle ebolo".

 

Právě se děje

před 27 minutami

Würzburg se exsparťanem Haškem sestoupil do třetí bundesligy

Fotbalisté Würzburgu, mezi které patří i český záložník Martin Hašek, se po jediné sezoně ve druhé lize vrátili do třetí bundesligy. O jejich sestupu rozhodla dnešní domácí prohra 1:3 s Osnabrückem.

Würzburg v dosavadních 32 zápasech získal 21 bodů a na posledním místě dvě kola před koncem ztrácí na záchranu nesmazatelných devět bodů. Hašek, který do týmu Kickers přišel letos v lednu po roztržce se Spartou, dnes zůstal jen mezi náhradníky.

před 39 minutami

Neymar podepsal v PSG novou smlouvu do roku 2025

Brazilský fotbalista Neymar zůstane v Paris Saint-Germain další čtyři roky. Vedení klubu dnes na twitteru oznámilo, že s hvězdným útočníkem uzavřelo novou smlouvu do roku 2025. Podle dřívějších informací listu L'Équipe měl kanonýr přijmout návrh na prodloužení kontraktu ještě o další rok.

Další zprávy