V žaludku zesnulého ruského podnikatele nebyly stopy rostlinných jedů, řekla vědkyně

ČTK ČTK
10. 4. 2018 18:22
Jedna látka nalezená v trávicím traktu Alexandra Perepiličného, který nečekaně zemřel před šesti lety, nebyla identifikována.
Ruský bankéř Alexandr Perepiličnyj
Ruský bankéř Alexandr Perepiličnyj | Foto: ČTK / The Guardian

Londýn - V žaludku ruského podnikatele Alexandra Perepiličného, který v roce 2012 nečekaně zemřel poblíž svého domu u Londýna, nebyly nalezeny žádné rostlinné jedy. Vyšetřovatelům to podle agentury Reuters řekla vědkyně, která pozůstatky zkoumala. Dodala ale, že jedna látka nalezená v trávicím traktu nebyla identifikována.

Perepiličného smrt označovala média za podezřelou, neboť podnikatel byl považován za klíčového svědka v kauze právníka Sergeje Magnitského. Ten zemřel v roce 2009 za dosud nevyjasněných okolností v moskevské vazební věznici.

Magnitského advokáti a někteří obhájci lidských práv jsou toho názoru, že Magnitskij byl ubit kvůli tomu, že upozorňoval na machinace vysokých ruských činitelů. Perepiličného informace o finančních podvodech v Rusku měly podle tisku potvrzovat obvinění, jež proti vysokým ruským činitelům vznesl právník Magnitskij, auditor amerického investičního fondu Hermitage Capital.

Perepiličnyj žil v Británii od roku 2009, kdy tam dostal politický azyl. V listopadu 2012, když mu bylo 44 let, byl nalezen mrtev poblíž svého luxusního domu v hrabství Surrey jihozápadně od Londýna. Předtím byl běhat. Po jeho smrti se objevily spekulace, že mohl být zavražděn kvůli své pomoci švýcarským vyšetřovatelům v kauze ruského plánu praní špinavých peněz.

Vyšetřování Perepiličného smrti bylo po dlouhé pauze obnoveno v úterý. Předtím vyšetřovatelé podle Reuters obdrželi informaci, že v žaludku Perepiličného byly nalezeny stopy vzácného a smrtelného jedu z jednoho druhu jasmínovce.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy