V Usámově vile zasahoval i pes v neprůstřelné vestě

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
20. 5. 2011 15:30
Čtyřnohý Navy SEAL měl u sebe také vysílačku, kterou mu psovod našeptával rozkazy
Obama možná viděl zabití nejhledanějšího teroristy očima psa
Obama možná viděl zabití nejhledanějšího teroristy očima psa | Foto: Reuters

Washington - Platným členem amerického komanda, které počátkem května zabilo v pákistánském Abbottábádu zakladatele teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina byl i pes jménem Cairo.

Čtyřnohý Navy SEAL plnil během zásahu veledůležitou úlohu předsunutého zvěda. Díky kameře připevněné na zvláštní neprůstřelné vestě za 30 tisíc dolarů (více než půl milionu korun), mohl svému psovodu předávat přesné informace o tom, co se děje za zdí.

Není tedy vyloučeno, že se americký prezident Barack Obama, který vše sledoval z pracovny Bílého domu, díval na průběh operace očima psa.

Tím ale sofistikované vybavení nekončí. Ochlupený mariňák byl vybaven i obousměrnou vysílačkou, jejímž prostřednictvím mu psovod šeptal rozkazy.

Celé vybavení je ve vestě upevněno tak, aby nevydávalo žádný zvuk, když se pes pohybuje. Protože zvláštní jednotky často zasahují i na moři, je psí vesta navíc nepromokavá.

V Abbottábádu se psovod spustil z vrtulníku se zvířetem přivázaným k tělu. Jakmile komando vstoupilo  do bin Ládinovy opevněné vily, vyslal psovod zvěda napřed.

Psí ochranné vesty dodává americkým zvláštním silám kanadská společnost K9 Storm. Její zakladatel Jim Slater americké televizi MSNBC řekl, že vyrábět vesty pro psy ho napadlo, když jako strážce ve věznici společně se svým psem potlačoval vzpouru. Tehdy si uvědomil, že zatímco on má na sobě nejmodernější ochranné vybavení, jeho psí partner Olaf šel do akce "nahý".

 

Právě se děje

před 43 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy