V USA zkoumají vzácnou tabulku s Eposem o Gilgamešovi, možná byla kradená

ČTK ČTK
21. 5. 2020 15:03
Americké úřady chtějí zabavit 3500 let starou tabulku s částí Eposu o Gilgamešovi, píše server BBC. Tabulka, která pochází původně z území dnešního Iráku a byla v roce 2014 zakoupena pro Muzeum bible ve Washingtonu, se podle amerických právníků do země dostala nelegální cestou.
Jedna z tabulek Eposu o Gilgamešovi, která je v muzeu v Iráku.
Jedna z tabulek Eposu o Gilgamešovi, která je v muzeu v Iráku. | Foto: Wikimedia Commons - Osama Shukir Muhammed Amin FRCP (Glasg) (CC Attribution-Share Alike 4.0 International license)

Epos o Gilgamešovi je jedním z nejstarších literárních děl, datuje se do druhého tisíciletí před naším letopočtem. Vznikl ve staré Mezopotámii, která se rozkládala zhruba na území dnešního Iráku a části dalších tří zemí, a líčí putování sumerského krále Gilgameše.

Artefakt zakoupil pro washingtonské muzeum americký obchodní řetězec Hobby Lobby v roce 2014 na soukromé aukci za 1,67 milionu dolarů (přes 41 milionů korun). Podle státních zástupců ale aukční společnost záměrně zamlčela informace o původu tabulky.

V textu žaloby podané v pondělí stojí, že tabulku původně zakoupil v roce 2003 v Londýně obchodník se starožitnostmi. Ten ji v roce 2007 prodal za cenu 50 tisíc dolarů (asi 1,2 milionu korun) jinému kupci společně s falešným dokumentem, podle něhož byla tabulka zakoupena na aukci v USA v roce 1981. Odtud se dostala v roce 2014 k řetězci Hobby Lobby.

Když se o tři roky později kurátor muzea ve Washingtonu začal zajímat o její původ, aukční síň informace zatajila. Podle právníků musela mít podezření, že falešný dokument při bližším zkoumání neobstojí.

Irácká vláda americkým médiím sdělila, že nyní vyšetřuje, zda tabulka není jedním z artefaktů ukradených z místního muzea v roce 1991, kdy režim Saddáma Husajna ztratil nedlouho po invazi do Kuvajtu kontrolu nad částmi území a nejméně devět iráckých muzeí bylo vyrabováno.

Není to poprvé, kdy je společnost Hobby Lobby do podobného případu zapletená. Již v roce 2017 musela zaplatit pokutu a vrátit tisíce uměleckých děl nelegálně získaných z Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy