V USA zemřel nejstarší muž světa Salustiano Sánchez

ČTK ČTK
15. 9. 2013 8:42
Muž, který prcoval v dolech nebo jako stavební dělník, se dožil 112 let.
Salustiano Sánchez
Salustiano Sánchez | Foto: Reuters

New York - Ve věku 112 let zemřel ve Spojených státech nejstarší muž světa Salustiano Sánchez. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní úřady. Nejstarším žijícím mužem světa má být nyní prohlášen 111letý Ital Arturo Licata; nejstarší ženou planety je Japonka Misao Okawaová, které je 115 let.

Sánchez se narodil 8. června 1901 ve Španělsku a za svého života vystřídal řadu profesí. V 17 letech se přestěhoval s bratrem a skupinou přátel na Kubu, kde pracoval na třtinové plantáži. V roce 1920 odešel do USA, kde si našel zaměstnání v uhelném dole a později jako stavební dělník. Skonal v pátek v sanatoriu v západoamerickém státě New York.

Sánchezovou vášní bylo prý hraní žolíků, jemuž se oddával každý večer s přáteli. Rád prý také zahradničil a luštil křížovky. Měl rovněž hudební talent.

Ve Spojených státech se Sánchez v roce 1934 oženil. Měl dvě děti, sedm vnoučat, 15 pravnoučat a pět prapravnoučat.

Jak na dlouhověkost

Podle Guinnessovy knihy rekordů se stal nejstarším oficiálně registrovaným mužem planety v červnu, kdy ve 116 letech zemřel Japonec Džiroemon Kimura.

Svou dlouhověkost připisoval Sánchez mimo jiné tomu, že denně sní jeden banán. Jeho dcera Irene byla ale jiného názoru. "Domnívám se, že je to proto, že je to nezávislý, tvrdohlavý muž," říkala.

Historicky jako nejdéle žijící člověk na světě je oficiálně vedena Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela v srpnu 1997, když jí bylo 122 let

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy