Skandál v mexické politice. V USA zatkli prestižního generála kvůli obchodu s drogami

Foto: Nikdo odtud zatím neutekl. Prohlédněte si vězení, kde skončí drogový král Prcek
Prcek po vynesení trestu s největší pravděpodobností zamíří do vězení ADX Florence v americkém Coloradu, kam jsou posíláni ti nejnebezpečnější zločinci.
Vězení se někdy přezdívá Alcatraz Skalistých hor - s odkazem na bývalé legendární vězení v Kalifornii. Narkobaron Joaquín Guzmán tu zřejmě stráví zbytek svého života.
Věznice byla otevřena v roce 1994 a dodnes se z ní nikomu nepodařilo uprchnout.
Guzmán je přitom známý svými dřívějšími útěky z vězení - v Mexiku se mu to podařilo už dvakrát. Odborníci předpokládají, že tentokrát ale nemá šanci.
Foto: Profimedia.cz
Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2020 22:41
Svého času nejbohatší drogový boss, Mexičan Joaquín Guzmán zvaný Prcek, sedí v americkém vězení přes dva roky. Stále se ale nejspíš ukazuje, jak mocný vlastně byl. Americké úřady teď zatkly bývalého mexického ministra obrany, který měl být zapleten do obchodu s drogami.

Je to poprvé, co byl zatčen tak vysoce postavený mexický politik. "Ministr obrany v Mexiku je člověk, který nejen že řídí armádu, ale zodpovídá se přímo prezidentovi. Kromě prezidenta nad ním už nikdo nestojí," vysvětluje bývalý ministr zahraničí Jorge Castañeda.

Dvaasedmdesátiletého penzionovaného generála Salvadora Cienfuegose zadrželi američtí agenti Úřadu pro potírání drog (DEA) ve čtvrtek večer, hned po přistání na mezinárodním letišti v Los Angeles. Do Kalifornie přiletěl se svou rodinou. Podle agentury AP čelí obvinění z obchodu s drogami a praní špinavých peněz, kterých se měl dopustit jako ministr.

Podle obžaloby využil svou moc a chránil jeden z kartelů, přičemž směroval operace bezpečnostních složek proti konkurenčním skupinám, nebo varoval členy kartelu před americkými bezpečnostními operacemi, přiblížila agentura Reuters. AP podotkla, že podle obžaloby pomohl pašovat do USA tisíce kilogramů kokainu, heroinu, metamfetaminu (pervitinu) a marihuany.

Generál Cienfuegos sloužil jako ministr obrany v letech 2012 až 2018. V té době byl hrdinou boje proti organizovanému zločinu. Působil ve vládě prezidenta Enriquea Peñi Niety, který měl přijmout od Prcka obří úplatek. Před dvěma lety to u soudu s Prckem prohlásil jeden z klíčových svědků.

Bývalá pravá ruka drogového bosse prohlásila, že v roce 2012 přijal tehdejší mexický prezident 100 milionů dolarů (2,24 miliardy korun). Sám si měl říct ještě o 150 milionů dolarů navíc, ale nakonec se spokojil s nižší sumou. Peña Nieto nařčení odmítl. Z korupce už ale byly obviněny další vysoce postavené osobnosti, jako například nedávno zadržený bývalý šéf mexického ekvivalentu amerického vyšetřovacího úřadu FBI. 

Současný prezident Andrés López Obrador dokonce plánuje uspořádat referendum, ve kterém se obyvatelé Mexika mají rozhodnout, jestli budou prokurátoři vyšetřovat z korupce pět jeho předchůdců, tedy včetně Peñi Niety.

Generál s prestižní pověstí

Všech pět mexických prezidentů vedlo válku s drogovými kartely, jejichž moc v té době postupně sílila. Za jeden z největších úspěchů předešlé vlády bylo považováno právě zatčení Prcka, šéfa nejsilnějšího kartelu. Jedno z největších selhání se ale také týkalo Guzmána, a sice když utekl z vězení podzemním tunelem. Když ho policie opět dopadla, vydaly ho úřady do Spojených států.

Generál Cienfuegos byl hlavní postavou tohoto boje proti drogovým kartelům. Armáda prováděla hon na nejvýše postavené bossy, spoustu jich v posledních letech zadržela nebo zabila. Cienfuegos měl mezi vojáky obrovskou prestiž. 

Navíc mexická armáda úzce spolupracovala s americkými protidrogovými úřady. Na rozdíl od mexické policie, zmítané korupčními skandály, považoval Washington armádu za důvěryhodného spojence. Generál Cienfuegos tvrdil, že armáda je jediná složka schopná čelit organizovanému zločinu v Mexiku.

Teď generála čeká stejný soud, před nímž stanul Joaquín Guzmán, na jehož dopadení se podílel.

"Až dosud byla armáda nedotknutelná, obzvláště samotný ministr obrany," vysvětlila pro španělský list El País Eunice Rendónová, mexická bezpečnostní expertka. "Je to tvrdá rána institucionálně i symbolicky, protože Cienfuegos je generál."

 

Právě se děje

před 14 minutami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy