V USA začal proces se strůjci atentátu na bostonský maraton

ČTK ČTK
7. 7. 2014 18:48
V americkém Bostonu začal první z procesů s Carnajevovými kamarády, hrozí jim tresty smrti. Obvinění vinu popírají.
Tamerlan a Džochar Carnajevovi
Tamerlan a Džochar Carnajevovi | Foto: Reuters

Boston - Ve Spojených státech dnes úvodními řečmi obžaloby a obhajoby začal první z několika procesů s kamarády Džochara Carnajeva, který údajně spolu se svým bratrem Tamerlanem loni provedli pumový útok na bostonský maraton.

Jako první před soudem stanul Kazach Azamat Tažajakov, který se odpovídá z toho, že svým počínáním mařil vyšetřování. Tažajakov, kterému hrozí až 25 let vězení, nařčení odmítá. Při útoku na běžecké klání zahynuli tři lidé a více než 260 osob bylo zraněno.

Tažajakov čelí spolu s krajanem Diasem Kadyrbajevem obviněním, že po loňském atentátu na bostonský mezinárodní maraton na žádost svého spolužáka Carnajeva vyhodili z jeho pokoje na kolejích batoh s pyrotechnikou a přenosný počítač.

Obvinění vinu odmítají

"Obžalovaný a jeho spolubydlící podnikli všechny tyto kroky, tedy odstranění důkazů, ukrytí důkazů, z jednoho jediného důvodu, a to aby ochránili svého blízkého přítele Džochara Carnajeva," prohlásila v úvodním proslovu za obžalobu Stephanie Siegmannová z prokuratury.

Obviněním čelí celkem čtyři kamarádi bratří Carnajevů. Proces s Kadyrbajevem začne zřejmě 8. září a 29. září pak soud s Američanem Robelem Philliposem, který se zodpovídá z údajného lhaní vyšetřovatelům.

Džochar Carnajev byl obviněn ve 30 případech, ale vinu popřel. Podle obžaloby spolu s bratrem Tamerlanem 15. dubna 2013 v cíli mezinárodního maratonu umístil dvě bomby ukryté v černých pytlích. Tamerlan zemřel loni 19. dubna při přestřelce s policií, Džochara policie dopadla o den později a soud s ním má začít v listopadu. Hrozí mu trest smrti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy