reklama
 
 

V USA začal proces se strůjci atentátu na bostonský maraton

7. 7. 2014 18:48
V americkém Bostonu začal první z procesů s Carnajevovými kamarády, hrozí jim tresty smrti. Obvinění vinu popírají.

Boston - Ve Spojených státech dnes úvodními řečmi obžaloby a obhajoby začal první z několika procesů s kamarády Džochara Carnajeva, který údajně spolu se svým bratrem Tamerlanem loni provedli pumový útok na bostonský maraton.

Jako první před soudem stanul Kazach Azamat Tažajakov, který se odpovídá z toho, že svým počínáním mařil vyšetřování. Tažajakov, kterému hrozí až 25 let vězení, nařčení odmítá. Při útoku na běžecké klání zahynuli tři lidé a více než 260 osob bylo zraněno.

Tažajakov čelí spolu s krajanem Diasem Kadyrbajevem obviněním, že po loňském atentátu na bostonský mezinárodní maraton na žádost svého spolužáka Carnajeva vyhodili z jeho pokoje na kolejích batoh s pyrotechnikou a přenosný počítač.

Obvinění vinu odmítají

"Obžalovaný a jeho spolubydlící podnikli všechny tyto kroky, tedy odstranění důkazů, ukrytí důkazů, z jednoho jediného důvodu, a to aby ochránili svého blízkého přítele Džochara Carnajeva," prohlásila v úvodním proslovu za obžalobu Stephanie Siegmannová z prokuratury.

Obviněním čelí celkem čtyři kamarádi bratří Carnajevů. Proces s Kadyrbajevem začne zřejmě 8. září a 29. září pak soud s Američanem Robelem Philliposem, který se zodpovídá z údajného lhaní vyšetřovatelům.

Džochar Carnajev byl obviněn ve 30 případech, ale vinu popřel. Podle obžaloby spolu s bratrem Tamerlanem 15. dubna 2013 v cíli mezinárodního maratonu umístil dvě bomby ukryté v černých pytlích. Tamerlan zemřel loni 19. dubna při přestřelce s policií, Džochara policie dopadla o den později a soud s ním má začít v listopadu. Hrozí mu trest smrti.

autor: ČTK | 7. 7. 2014 18:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama