V USA odsoudili dva mladíky kvůli podpoře islamistů, třetí byl obviněn. Zajímal se o výrobu bomby

ČTK ČTK
22. 6. 2016 6:38
Pětadvacetiletí Nader Elhuzayel a Muhanad Badawi, oba žijící v kalifornském Anaheimu, se podle soudu pokoušeli finančními podvody získávat peněžní zdroje, za něž chtěli poskytovat materiální podporu Islámskému státu. Osmnáctiletý Akram Musleh z Indiany zase čelí obvinění, že plánoval odletět do Maroka, odkud chtěl proniknout na území ovládané Islámským státem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Celkem trojice Američanů z různých částí země byla v úterý odsouzena či obviněna z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS).

Dva muži z Kalifornie byli uznáni vinnými ze snahy dostat se na Blízký východ a pomáhat tam radikálům. Osmnáctiletý mladík z Indiany zase čelí obvinění, že plánoval odletět do Maroka, odkud chtěl proniknout na území ovládané IS. Informovala o tom agentura Reuters.

Pětadvacetiletí Nader Elhuzayel a Muhanad Badawi, oba žijící v kalifornském Anaheimu, se podle soudu pokoušeli finančními podvody získávat peněžní zdroje, za něž chtěli poskytovat materiální podporu IS.

Elhuzayel se podle soudu objevil na videu, na němž přísahal věrnost vůdci organizace abú Bakrovi Bagdádímu a na Twitteru ocenil teroristický útok na výstavu karikatur proroka Mohameda v Texasu. Měl navíc koupenou letenku do Izraele s přestupem v Istanbulu, kterou mu koupil Badawi.

Ve stejný den oznámila policie zadržení Akrama Musleha z Indiany. Mladík se podle policie pokoušel odcestovat autobusem do New Yorku, odkud chtěl letecky zamířit do Maroka a dostat se k IS. Musleh rovněž sháněl informace o domácí výrobě bomb a snažil se poskytnout IS hmotnou podporu.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy