V USA odsoudili dva mladíky kvůli podpoře islamistů, třetí byl obviněn. Zajímal se o výrobu bomby

ČTK ČTK
22. 6. 2016 6:38
Pětadvacetiletí Nader Elhuzayel a Muhanad Badawi, oba žijící v kalifornském Anaheimu, se podle soudu pokoušeli finančními podvody získávat peněžní zdroje, za něž chtěli poskytovat materiální podporu Islámskému státu. Osmnáctiletý Akram Musleh z Indiany zase čelí obvinění, že plánoval odletět do Maroka, odkud chtěl proniknout na území ovládané Islámským státem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Celkem trojice Američanů z různých částí země byla v úterý odsouzena či obviněna z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS).

Dva muži z Kalifornie byli uznáni vinnými ze snahy dostat se na Blízký východ a pomáhat tam radikálům. Osmnáctiletý mladík z Indiany zase čelí obvinění, že plánoval odletět do Maroka, odkud chtěl proniknout na území ovládané IS. Informovala o tom agentura Reuters.

Pětadvacetiletí Nader Elhuzayel a Muhanad Badawi, oba žijící v kalifornském Anaheimu, se podle soudu pokoušeli finančními podvody získávat peněžní zdroje, za něž chtěli poskytovat materiální podporu IS.

Elhuzayel se podle soudu objevil na videu, na němž přísahal věrnost vůdci organizace abú Bakrovi Bagdádímu a na Twitteru ocenil teroristický útok na výstavu karikatur proroka Mohameda v Texasu. Měl navíc koupenou letenku do Izraele s přestupem v Istanbulu, kterou mu koupil Badawi.

Ve stejný den oznámila policie zadržení Akrama Musleha z Indiany. Mladík se podle policie pokoušel odcestovat autobusem do New Yorku, odkud chtěl letecky zamířit do Maroka a dostat se k IS. Musleh rovněž sháněl informace o domácí výrobě bomb a snažil se poskytnout IS hmotnou podporu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy