V USA obžalovali bělošského policistu. Zavraždil mladého černocha

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2015 21:09
Ve Spojených státech obžalovali z vraždy bělošského policistu Jasona Van Dyka, který loni v říjnu při zásahu zabil šestnácti ranami nezletilého černošského mladíka. Do sedmnáctiletého Laguana McDonalda pálil i poté, co už ležel bezvládně na zemi. Zastavil ho až kolega. Podle policejních odborů Van Dyke jednal ze strachu a v sebeobraně. Podle žalobkyně byl ale zásah neoprávněný. Mladík u sebe sice měl nůž, ale policistu nijak neohrožoval.
Video:

Chicago - Velké emoce vyvolává ve Spojených státech případ bělošského policisty obžalovaného z vraždy nezletilého černošského mladíka, kterého podle obžaloby loni v říjnu v Chicagu zabil při zásahu šestnácti ranami. Zatímco část radních Chicaga požaduje kvůli incidentu odvolání policejního vedení, policistův právník označuje zveřejněný videozáznam z akce za neprůkazný a svého klienta za nevinného. Během demonstrace požadující policistovo přísné potrestání bylo zadrženo pět lidí, informovala dnes agentura Reuters.

Státní zástupkyně Anita Alvarezová podala obžalobu krátce předtím, než byl z nařízení soudu v úterý zveřejněn videozáznam celého incidentu, který způsobil bouřlivý odpor proti jednání policisty Jasona Van Dykea. Ten do sedmnáctiletého Laguana McDonalda pálil i poté, co už ležel bezvládně na zemi.

Guvernér státu Illinois, v němž třetí největší americké město Chicago leží, už veřejnost vyzval ke klidné reakci. V chicagských ulicích se v noci na dnešek k převážně pokojným demonstracím sešly stovky lidí, policie zadržela pět osob.

Vedení chicagské policie tvrdí, že než policista začal střílet, zaútočil na něj mladík nožem. Palbu strážce zákona ale neukončil ani v okamžiku, kdy už McDonald ležel na zemi. Zastavit ho prý musel až jeho kolega.

Podle policejních odborů Van Dyke jednal ze strachu a v sebeobraně. Státní zástupkyně Alvarezová ale tvrdí, že zásah byl neoprávněný. Mladík u sebe sice měl nůž, policistu ale nijak neohrožoval, což je prý zjevné i ze zveřejněného videozáznamu, který policie uvolnila až více než rok po události na vyžádání jednoho z místních médií.

Podle Van Dykeova obhájce Daniela Herberta nemůže videozáznam ukázat kontext celé situace a "co se na videu zdá být jasné, není vždy tak jasné". Policista prý reagoval na jednání nebezpečného muže, který před jeho příjezdem dlouhé minuty ohrožoval místní obchody a ničil policejní auta.

Prokuratura však považuje věc za jasnou vraždu a tvrdí, že Van Dyke začal na muže střílet pouhých 30 sekund poté, co dorazil na místo. Část zejména černošských radních ve vedení Chicaga činí za případ odpovědným policejního šéfa a požaduje jeho odstoupení a jmenování nového vedení sboru.

V uplynulých letech vedly zásahy bělošských policistů proti často neozbrojených černochům ve Spojených státech k růstu napětí. K nejsledovanějším případům, které vyvolaly i pouliční nepokoje a demonstrace, patří smrt černochů Michaela Browna ve Fergusonu či Erika Garnera v New Yorku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy