První univerzita učí, jak vydělávat na konopí

Tereza Holanová Tereza Holanová
13. 7. 2014 20:25
Vzdělání na soukromém institutu konopí v americkém státě Massachusetts bude stát 1500 dolarů, což je zhruba 30 tisíc korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Lidé, kteří si chtějí rozšířit přehled o konopí a zároveň získat kvalifikaci v rychle rostoucím odvětví, dostanou příležitost. Za 1500 dolarů mohou od září vystudovat dvanáct kurzů, díky kterým se stanou odborníky na marihuanu.

Nový obor bude možné studovat na soukromém Severovýchodním institutu konopí (The Northeastern Institute of Cannabis) v americkém státě Massachusetts.

Podmínkou je již zmíněné školné ve výši 1500 dolarů. Zaplatit si lze i soukromé hodiny, každý čtyřhodinový kurz pak vyjde na zhruba 199 dolarů. Vzhledem k tomu, že podle federálních zákonů marihuana stále není legální, přitom nebude možné požádat o stipendium, uvádí CNN Money.

Milionové výnosy

Prodej marihuany zatím v USA legalizovaly pouze dva státy, od začátku tohoto roku ji lze koupit v Coloradu a od 8. července ve Washingtonu.

Podle listu USA Today jde přitom aktuálně o nejrychleji rostoucí trh ve Státech – Colorado za první půlrok vybralo na daních a poplatcích přes 24 milionů dolarů. Vláda ve Washingtonu počítá, že během prvních čtyř let by měly výnosy z prodeje látky činit 190 milionů dolarů.

"Poptávka po odbornících je proto vyšší než kdykoliv dříve. Už dávno nejde jen o kuřáky trávy, je to byznys," zdůrazňuje zakladatel institutu Martin Mickey.

Večerní škola pro zaměstnané

Výuka na institutu by měla začít na přelomu srpna a září. Studenti se při ní dozvědí o pěstitelských technikách, základních pravidlech ošetřování porostu, využití ve zdravotnictví, stejně tak o historii a právní úpravě v tomto odvětví.

Výuka bude probíhat večer nebo o víkendech, aby se jí mohli účastnit i pracující lidé, v každé třídě by mělo být 25 až 30 studentů. Se skutečnou marihuanou se ovšem studenti při výuce nesetkají. Vzhledem k tomu, že se nejedná o autorizovanou prodejnu, budou k dispozici pouze instruktážní videa či fotografie. Přesto podle CNN Money projevilo o studium zájem už více než 500 lidí. Přihlásit se mohou všichni, kteří absolvovali střední školu.

Aby byl institut registrovaný jako oficiální obchodní škola, musí získat státní licenci. Pokud proběhne celý proces bez zádrhelu, dostane ji do poloviny srpna. Výuka ale začne i v případě, že by došlo k nějakým zádrhelům – pak by ale přišla o možnost lákat studenty na certifikovaný program.

Článek vyšel ve středu 9. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy