Dijon zachvátilo násilí. Čečenci si vyřizují účty s gangy, Macron hrozí vyhoštěním

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 18. 6. 2020 13:45
Už několik dní sužují jindy poklidné 150tisícové město Dijon na východě Francie rozbroje mezi členy čečenské menšiny a gangy, se kterými si vyřizují účty. V ulicích města hořela auta nebo popelnice a několik lidí bylo zraněno. Policie pak musela požádat o posily. Náměstek ministra vnitra Laurent Nunez, který do Dijonu narychlo dorazil, slibuje "extrémně razantní odpověď" na násilnosti.
Následky řádění gangů v Dijonu. | Video: Asociated Press, Reuters

Aktuální vlnu násilností v Dijonu vyvolal útok na 16letého mladíka z čečenské komunity. Podle francouzských médií ho zbili členové tamního drogového gangu. Proč k tomu došlo, ale zatím není jasné.

Tamní čečenská komunita následně připravila odvetu. Jak poznamenává agentura AFP, někteří Čečenci kvůli tomu dokonce přicestovali z jiných koutů Francie. Podle lokálního tisku dorazili dokonce i z Belgie a Německa. 

Střety se soustřeďují do chudší čtvrti Grésilles na severovýchodě města, kde žije početná severoafrická menšina. Podle zpráv z francouzských médií odveta Čečenců míří právě na obyvatele severoafrického původu. 

První násilnosti se odehrály během víkendu a pokračují i tento týden. Desítky mužů v kapucích střílely do vzduchu, ničily bezpečnostní kamery a zapalovaly vozidla a popelnice. Vyzbrojeni byli baseballovými pálkami i střelnými zbraněmi. 

Odhaduje se, že do bitek se zapojilo 100 až 150 Čečenců. 

Otec napadeného chlapce pak vyzval ke klidu. "Zprávy o útoku na mého syna se rozšířily na sociálních sítích a také v rámci čečenské komunity," vysvětlil. "O nic jsme nikoho nežádali. Přesto do Dijonu spontánně dorazili někteří lidé, které ani neznáme. Jejich reakce byla přehnaná," řekl pro deník Le Parisien.

Místní policie už v minulých dnech požádala o posily. Nyní nad pořádkem v metropoli Burgundska dohlíží na 150 četníků. Podle agentury AFP se podařilo zadržet i první podezřelé z útoku na čečenského chlapce. Ve čtvrtek policie zatkla také pět Čečenců.

"Je to nepřijatelné"

Francouzská vláda slibuje, že proti dalším násilnostem v Dijonu razantně zasáhne. Nunez uvedl, že dodatečné policejní jednotky ve městě zůstanou tak dlouho, jak jen to bude třeba. Prezident Emmanuel Macron požaduje, aby všichni zadržení cizinci byli vyhoštěni. 

Gangy v Dijonu.
Gangy v Dijonu. | Foto: ČTK

"Chci vyslat jasný signál všem, které jsme viděli se zbraněmi, všem, kteří přijeli do Dijonu páchat násilnosti: Naše odpověď bude extrémně razantní," prohlásil Nunez.

Násilí v ulicích města vyvolalo ostrou reakci i na francouzské politické scéně. "Vidět mladé lidi, jak mávají zbraněmi, jak jsou agresivní a bojují spolu, to je nepřijatelné," prohlásil ministr zemědělství Didier Guillaume. 

V podobném duchu promluvil i dijonský starosta Francois Rebsamen. "Je to bezprecedentní a nepřijatelné," nechal se slyšet. 

Na místo dorazila také Marine Le Penová, neúspěšná prezidentská kandidátka a šéfka protiimigračního a euroskeptického Národního sdružení. "Tato situace by měla být varováním pro národ," vzkázala z tamní radnice. Tvrdí, že Francie by nyní měla přijmout moratorium na přistěhovalce. 

Francie v 90. letech přijala řadu Čečenců, kteří prchali před válkou ve své domovině. Není jasné, kolik přesně jich ve Francii nyní žije. Odhaduje se, že jich je asi 15 až 20 tisíc, téměř všichni mají status uprchlíků.

Několik demonstrací ve Francii

Střety v Dijonu se objevily v době, kdy Francie zažívá také demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí.

Některé kroky francouzské vlády, která chce přitvrdit v postihu rasistického jednání v řadách bezpečnostních složek, zase vyvolaly manifestace policistů. Ti už několikrát vyšli do ulic a symbolicky během protestů odhodili na zem pouta, jež běžně používají při zatýkání zločinců. 

 

Právě se děje

Další zprávy