V ukrajinské vazbě je muž spojovaný s vraždou kritika Kremlu. Na kontě má mít další násilné činy

ČTK ČTK
16. 6. 2017 21:46
Ukrajinský soud v pátek na 60 dní poslal do vazby bez možnosti kauce muže podezřelého z účasti na vraždě bývalého ruského poslance a hlasitého kritika Kremlu, informovala agentura Unian.
Bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov.
Bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov. | Foto: ČTK

Kyjev -  Bývalý poslanec ruské Státní dumy Denis Voroněnkov byl zastřelen v březnu v Kyjevě. Obžaloba žádala o vazbu pro podezřelého Jaroslava Tarasenka kvůli obavám, že muž uprchne, zničí možné důkazy nebo bude ovlivňovat svědky.

Muže, který na Voroněnkova v březnu zaútočil, ukrajinské úřady identifikovaly jako ukrajinského občana Pavla Paršova. Ten v minulosti sloužil i v ukrajinské národní gardě spadající pod ministerstvo vnitra. Paršov v kyjevské nemocnici podlehl střelným zraněním, která mu způsobil tělesný strážce bývalého poslance. Ukrajinské orgány atentátníka označily za ruského agenta, to však Moskva odmítla.

Policie Tarasenka zadržela už ve středu v městě Pavlohrad v Dnipropetrovské oblasti. Podle oznámení kyjevské prokuratury byly v pátek u soudu předneseny jasné důkazy o jeho zapojení do organizace vraždy ruského politika. Muž je navíc v současné době trestně stíhán u okresního soudu v Dnipropetrovské oblasti, kde je podezřelý ze série dalších násilných trestných činů s užitím střelné zbraně.

Bývalý komunistický poslanec Voroněnkov emigroval na Ukrajinu z obavy před pronásledováním ruskou tajnou policií a získal ukrajinské občanství. V únoru kritizoval ruskou anexi Krymu a přirovnal poměry v Rusku k nacistickému Německu.

Kyjev považoval Voroněnkova za důležitého svědka ruské intervence na Ukrajině v roce 2014.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy