V ukrajinské válce padlo víc vojáků, než obě strany uvádějí

Martin Novák Martin Novák
3. 10. 2014 13:30
Separatisté utrpěli obrovské ztráty u Doněcku, ukrajinské síly v prohrané bitvě o Ilovajsk.
Pohřeb ukrajinských dobrovolníků.
Pohřeb ukrajinských dobrovolníků. | Foto: Reuters

Doněck/Praha - Separatisté usilovně pálí na pozice ukrajinských sil na doněckém letišti, ale nedaří se jim ho získat.

Naopak. Přiznávají, že mají velké ztráty na životech a zničené tanky i obrněné vozy.

Ruský server ura.ru publikoval rozhovor s bojovníkem povstalců Alexandrem Negrebeckychem. "Bojuji už osmý den (...) Utrpěli jsme velké ztráty a museli jsme přestat s donášením těl našich spolubojovníků," uvádí Rus v interview.

Stěžuje si na rozhodování velitelů.

Na ukrajinské straně podle něj stojí mnohem více vojáků. "Je nás asi stovka, která útočí na letiště. Na druhé straně je sedm a půl tisíce lidí," říká.

Tvrdí také, že byl šokován tím, jak mnoho je v řadách separatistických sil Rusů a málo místních obyvatel.

Podle tiskové agentury UNIAN zahynuli u letiště v Doněcku v posledních dnech i ruští výsadkáři. Dřívější informace šéfa doněckých separatistů Alexandra Zacharčenka o tom, že jeho síly kontrolují devadesát procent areálu letiště, se nepotvrdila. Stále ho má v rukou ukrajinská armáda.

Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk zveřejnil - s odvoláním na své zdroje z Doněcku - zprávu, že separatistický prapor Oplot (jemuž původně velel právě Zacharčenko) utrpěl v bojích kolem města větší ztráty, než vedení samozvané "Doněcké lidové republiky" připouštělo.

Čtyřicet procent příslušníků Oplotu bylo podle jeho informací během několikaměsíčních bojů zabito nebo zraněno. Mnoho separatistických bojovníků podle Tymčuka zahynulo ve městě Avdějevka kousek do Doněcku, které po tuhých bojích ovládla ukrajinská armáda.

I Ukrajinci ale velmi pravděpodobně mají vyšší ztráty, než zatím připouštějí. Zejména z bitvy o Ilovajsk, při které se ve druhé polovině srpna ukrajinští vojáci a bojovníci dobrovolnických praporů dostali do obklíčení separatisty a ruskými vojáky.

Ukrajinští vojáci v bitvě o Ilovajsk.
Ukrajinští vojáci v bitvě o Ilovajsk. | Foto: Reuters

Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej tvrdí, že v Ilovajsku zahynulo 107 ukrajinských vojáků. Neoficiálně se hovoří o stovkách mrtvých.

Velitel praporu Donbas Semjon Semenčenko, který byl v bitvě raněn, však řekl Rádiu Svoboda, že na ukrajinské straně padlo více než tisíc lidí.

Semenčenko dostal z rukou ukrajinského premiéra Řád Bohdana Chmelnického za statečnost, ale k vedení bojů ze strany ukrajinských vojenských a politických špiček je kritický.

Porážku u Ilovajska podle něj způsobil Kyjev, když neposlal včas posily praporům, které se probily do centra města. Bez posil se separatistům a ruským vojákům podařilo Ukrajince v Ilovajsku obklíčit.

Při pokusu probít se ven se dostali ukrajinští vojáci a dobrovolníci pod palbu. Ti, kteří to přežili, v nedávné reportáži v ukrajinském investigativním týdeníku Vesti Reporter popsali události jako masakr.

Zdaleka ne všechna těla se podařilo z místa bojů dostat. Kyjev pohřešuje nadále stovky vojáků, kteří přitom nejsou na seznamu zajatců, vězněných separatisty.

Velitel praporu Dněpr-1 Jurij Bereza prohlásil, že u Ilovajsku zahynuli i ruští výsadkáři, které dříve zajali Ukrajinci.

"Říkali jsme Rusům, že budou-li střílet, když se vydáme ven z obklíčení, jako první zemřou jejich zajatí spolubojovníci,“ citoval Berezu internetový deník Ukrajinska pravda.

Foto: Reuters

Srpnová bitva o Ilovajsk představovala pro Ukrajince nejtěžší porážku od začátku války a přiměla prezidenta Petra Porošenka k návrhu příměří, které platí od 5. září.

V Doněcku a na několika dalších místech se ale nedodržuje.

OSN oficiálně eviduje od začátku konfliktu v dubnu na východní Ukrajině 3245 mrtvých, včetně civilistů a lidí na palubě sestřeleného boeingu Malajsijských aerolinií. Skutečný počet ale bude pravděpodobně o několik stovek mrtvých vyšší.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy