V Ugandě propukla epidemie eboly, zatím 14 mrtvých

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 7. 2012 23:33
Na místo se vypravili odborníci z WHO, pomáhají i Lékaři bez hranic
Virus eboly.
Virus eboly. | Foto: Wikimedia Commons

Kampala - V Ugandě propukla epidemie eboly - krvácivé horečky, která je považována za jedno z nejnebezpečnějších infekčních onemocnění na světě.

Od začátku července se podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) prokazatelně nakazilo dvacet lidí, přičemž čtrnáct z nich už nemoci podlehlo.

Ohnisko epidemie se nachází ve vesnici Nyanswiga poblíž města Kibaale ve středozápadní části země. Devět ze čtrnácti obětí žilo v jedné domácnosti.

Jako první se nakazila a zemřela těhotná žena, ostatní se pak infikovali při pohřbu.

"Ugandské úřady nejprve neodhalily, že se jedná o ebolu, protože se u nemocných k horečce, zvracení a průjmu nepřidaly další typické projevy - zejména krvácení," vysvětlila CNN ugandská ministryně zdravotnictví Christine Ondoová.

Z toho důvodu se nakazila i jedna z lékařek, která pacienty s ebolou ošetřovala, a její čtyřměsíční dítě. Žena byla převezena do hlavního města Kampaly, kde později zemřela.

Také kvůli možnému zavlečení choroby do hlavního města se prezident Ugandy Yoweri Museveni podle BBC v mimořádném vysílání obrátil na občany s výzvou, aby se vyhýbali kontaktu s dalšími lidmi.

"Vyhněte se podávání rukou, nepohřbívejte osoby, které zemřely na symptomy, jež ukazují na ebolu, nebuďte promiskuitní, protože se nemoc může šířit také pohlavním stykem," vzkázal svým spoluobčanům Museveni ve zvláštním vysílání.

Ugandští zdravotníci se nyní snaží vypátrat každého, kdo přišel do kontaktu s nemocnými, aby je mohli dát do karantény. V té je nyní sedm lékařů a dalších 13 zdravotnických pracovníků hlavní nemocnice v Kampale.

K nakažení stačí sáhnout na infikovaný předmět

Virus eboly je vysoce nakažlivý, infekční jsou i veškeré tělesné tekutiny nakaženého. A jelikož se patogeny vylučují na povrch kůže, jsou zdrojem nákazy i předměty, na něž pacient sahal. První příznaky jsou navíc lehce zaměnitelné s jinými infekcemi.

Podchycení epidemie už v jejím počátku je proto naprosto klíčové. Do oblasti se vydal tým odborníků z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ugandského ministerstva zdravotnictví a WHO. Lékaři bez hranic, kteří v oblasti působí, už v městské nemocnici Kibaale zřídili karanténu.

"Tyto epidemie se většinou zastaví samy (kvůli rychlosti průběhu nemoci). Pokud se tak ale nestane, zastavíme řetězec nákazy my," prohlásil mluvčí CDC Tom Skinner.

V tomto případě se zřejmě jedná o virový kmen Ebola-Sudan, jenž je ve srovnání s ostatními poddruhy nemoci (Ebola-Zaire, Ebola-Reston a Ebola-Pobřeží Slonoviny) nejmírnější. Úmrtnost se v tomto případě pohybuje "jen" okolo 60 procent.

Obyvatele a návštěvníky oblasti, kde epidemie propukla, WHO vyzývá, aby dodržovali základní hygienické zásady, nekonzumovali maso uhynulých zvířat (zejména opic) a pokud možno se vyhnuli místům, kde se shromažďuje velký počet lidí.

Žádná další opatření zatím podle WHO nejsou třeba.  

 

Právě se děje

Další zprávy