Bratr duchovního, kterého Erdogan viní z převratu, byl zatčen. Někdo ho udal

ČTK ČTK
2. 10. 2016 14:18
Kutbettin Gülen byl zadržen v provincii Izmir u jednoho ze svých příbuzných. Po nezdařeném puči už turecké úřady odvolaly více než 80 000 státních zaměstnanců včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů. Kvůli vyšetřování bylo zadrženo 32 000 osob.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecká policie zatkla bratra Fethullaha Gülena, kterého turecká vláda označuje za hlavního strůjce červencového pokusu o převrat. Oznámila to turecká agentura Anadolu.

Kutbettin Gülen byl zadržen na udání v provincii Izmir u jednoho ze svých příbuzných. Podle Anadolu je považován za člena "ozbrojené teroristické organizace".

Po nezdařeném puči turecké úřady odvolaly už více než 80 000 státních zaměstnanců včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů.

Kvůli vyšetřování bylo zadrženo 32 000 osob. Ministr spravedlnosti Bekir Bozdag tento týden řekl, že trestnímu stíhání čelí až 70 000 osob.

Duchovní Fethullah Gülen žije v USA a Ankara požádala o jeho vydání. Žádost podpořila spisy s důkazy o údajné Gülenově protistátní činnosti.

USA na žádost zatím neodpověděly.

Na operetní představení to bylo příliš krvavé a ničivé, na skutečný puč příliš zpackané. Trest smrti ale Erdogan nezavede, říká Tomáš Laně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 41 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 43 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy