Na 15 let do vězení za stažení aplikace. V Turecku začal soud s obhájci lidských práv

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2017 21:58
Skupině obhájců lidských práv z organizace Amnesty International hrozí v Turecku vysoké tresty. Do vězení mohou jít až na 15 let. Kromě devíti Turků jsou od středy souzeni i jeden Němec a Švéd. Už tři měsíce je policie zadržuje kvůli tomu, že si do mobilu stáhli šifrovací aplikaci. Podle turecké prokuratury ji využívali i pučisté během loňského pokusu o převrat. Amnesty International ale jakákoliv obvinění odmítá. Prokuratura ve středu večer překvapivě požádala o propuštění obžalovaných a jejich souzení na svobodě, informovala agentura DPA.
Foto: Reuters

Ankara - Před třemi měsíci se zúčastnili školení turecké pobočky nevládní organizace Amnesty International (AI) o digitální bezpečnosti. A stáhli si mobilní aplikaci.

Nyní hrozí skupině obhájců lidských práv v Turecku až 15leté tresty za napomáhání teroristům.

Stejnou aplikaci totiž údajně používali i pučisté, kteří se loni pokusili svrhnout tureckého prezidenta Recepa Erdoğana.

V Turecku začal ve středu soud s 11 aktivisty, kteří jsou obviněni z napomáhání teroristům nebo přímo z příslušnosti k "ozbrojené teroristické organizaci". Ve skupině je kromě ředitelky turecké regionální organizace Amnesty International Idil Eserové i Němec Frank Steudtner a Švéd Ali Gharavi.

Prokuratura pro ně žádá tresty od 7,5 do 15 let vězení.

Eserová poslala v září z vazby dopis, ve kterém svým kolegům píše, že je "v pořádku".

"Věřím, že organizace jako Amnesty International jsou čím dál více důležité ve světě, kde narůstá xenofobie a rozdělování (společnosti)," dodává pak Eserová.

Prokuratura ve  středu večer překvapivě požádala o propuštění obžalovaných a jejich souzení na svobodě, informovala agentura DPA.

Turecká vláda obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA, z naplánování loňského pokusu o puč. Stejně tak i jeho údajné stoupence.

Nejvyšší soud navíc v září rozhodl, že vlastnictví šifrovací aplikace ByLock může sloužit jako dostatečný základ k obvinění, že dotyčný nějakým způsobem podporoval vojenské povstání.

Likvidace kritiků režimu

Zmíněná trojice aktivistů byla zadržena ještě během semináře o digitální bezpečnosti, který 18. července na ostrově Büyükada u Istanbulu pořádala turecká Amnesty International. Od té doby jsou zatčeni.

Prokuratura tvrdí, že seminář sloužil jako setkání za účelem plánování povstání nebo dokonce provádění špionáže.

Zadržení aktivistů vyvolalo prudkou výměnu názorů mezi Ankarou a Berlínem, který pohrozil změnou politiky vůči Turecku.

Německá kancléřka Angela Merkelová dokonce minulý měsíc uvedla, že vyjednávání o vstupu této země do EU by se měla pozastavit nebo ukončit.

Lidskoprávní organizace Amnesty International jakékoliv napojení svých pracovníků na pučisty odmítá.

Zpochybňuje i samotný fakt, že by vlastnictví aplikace mělo být spojováno s loňským pokusem o převrat. Mezi lety 2012 a 2016 si ByLock stáhlo po celém světě na 600 000 lidí, píše britský list The Guardian.

"Od okamžiku jejich zadržení bylo jasné, že jde o politicky motivovaná stíhání na umlčení kritických hlasů v Turecku," cituje deník šéfa evropské kanceláře AI Johna Dalhuisena.

Pro údajné napojení na loňský puč v Turecku přišlo o práci zhruba 150 000 zaměstnanců státního i soukromého sektoru a přes 50 000 lidí bylo zadrženo. Ankara se hájí, že vzhledem k vážnosti hrozeb, kterým čelí, se jedná o nezbytná opatření. Kritici mají za to, že turecký prezident využívá nepovedeného převratu jako záminky k likvidaci opozice.

Česko musí napnout všechny síly, komentuje případ odsouzení dvou Čechů v Turecku bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy