V Turecku našli mrtvého spoluzakladatele Bílých přileb, podle policie vypadl z domu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2019 17:47
V Istanbulu byl nalezen mrtvý James Le Mesurier, jeden ze zakladatelů dobrovolnické organizace Syrská civilní obrana, které se také přezdívá Bílé přilby. Jeho tělo našli lidé brzy ráno u vchodu do domu, kde bydlel. Podle místního tisku měl zlomené obě nohy a poraněnou hlavu.
Bílé přilby v Sýrii (ilustrační foto).
Bílé přilby v Sýrii (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Turecká policie se domnívá, že zemřel při pádu z budovy. Zatím však není jasné, zda spáchal sebevraždu, či zemřel cizím zaviněním. Kancelář istanbulského guvernéra uvedla, že záležitost se vyšetřuje.

Tisková agentura DHA napsala, že Le Mesurier údajně užíval antidepresiva. Jeho žena podle agentury Anadolu policii sdělila, že bral prášky kvůli "silnému stresu".

Le Mesurier byl bývalý důstojník britské armády. Založil a řídil nevládní organizaci May Day Rescue, která vytvořila Bílé přilby a trénovala jejich příslušníky. V roce 2016 získal od královny Alžběty II. Řád britského impéria za "svou práci pro Syrskou civilní obranu a ochranu civilistů v Sýrii". Bílé přilby byly rovněž několikrát nominovány na Nobelovu cenu za mír.

"Je to absolutní tragédie," komentoval smrt svého přítele další z humanitárních pracovníků působících v Sýrii Hamish de Bretton-Gordon. Jak dodal, Le Mesurier byl jedním z mála lidí, kteří v Sýrii pomáhali. Bílé přilby ale mají podle něj velmi "silnou strukturu", a proto budou moci i nadále fungovat.

Organizace May Day Rescue ve svém prohlášení uvedla, že Le Mesurier zasvětil svůj život pomoci civilistům, zvláště v Sýrii. "Chceme, aby si ho lidé pamatovali takového, jaký byl: jako skvělého vůdce, vizionáře a našeho drahého kolegu a přítele," dodala organizace.

Bílé přilby na Twitteru vyjádřily nad Le Mesurierovou smrtí zděšení a smutek spolu se sdělením, že "jeho humanitární úsilí mezi Syřany zůstane v našich vzpomínkách".

Bílé přilby jsou dobrovolní záchranáři, kteří zasahují v Sýrii na bombardovaných místech, odkud se snaží vyprostit přeživší. Americký prezident Donald Trump na jejich podporu v říjnu schválil finanční pomoc ve výši 4,5 milionu dolarů (104 milionů korun).

Rusko a jím podporovaný syrský režim prezidenta Bašára Asada však organizaci obviňují z toho, že v oblastech, kde působí, podporuje radikální povstalce. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek na Twitteru Le Mesuriera obvinil, že je bývalým agentem britských tajných služeb a že je napojený na "teroristické skupiny".

 

Právě se děje

Další zprávy