Ankara vydala zatykače na desítky univerzitních pracovníků, přes 40 lidí už policie zadržela

ČTK ČTK
10. 7. 2017 12:48
Zatykače podle turecké agentury Anadolu souvisejí s vyšetřováním hnutí duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA, kterého Turecko označilo za strůjce loňského červencového pokusu o státní převrat.
Demonstrace v Turecku.
Demonstrace v Turecku. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecko vystavilo 72 zatykačů na pracovníky univerzit. 42 osob už policie zatkla, napsala agentura Reuters.

Informace o akci úřadů se objevila den poté, co se v neděli v Istanbulu uskutečnila bezprecedentní mohutná protivládní demonstrace.

Podle zpravodajského serveru BBC se jí zúčastnily statisíce lidí, organizátoři hovoří o milionu přítomných.

Protestním shromážděním vyvrcholil 25denní pochod za spravedlnost z Ankary do Istanbulu, který uspořádala opozice.

Zatykače podle turecké agentury Anadolu souvisejí s vyšetřováním hnutí duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA, kterého Turecko označilo za strůjce loňského červencového pokusu o státní převrat.

Všichni podezřelí užívají aplikaci ByLock, jejíž pomocí komunikují podle policie Gülenovi stoupenci. Jeden ze zatykačů byl vydán i na známého akademika Koraye Caliskana, který v minulosti působil jako poradce šéfa opozice Kemala Kiliçdaroglua.

Opozice vyzývá k protivládním protestům

Pochod, který inicioval právě Kiliçdaroglu, byl nejvýraznějším projevem vzdoru proti prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoganovi od vlny manifestací v istanbulském parku Gezi v roce 2012.

Vůdce Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu v neděli před davem v istanbulské čtvrti Maltepe prohlásil, že Turecko žije pod diktaturou, a vyzval k dalším akcím proti vládě.

Skupiny hájící lidská práva a opozice tvrdí, že Turecko sklouzává k autoritářské vládě už několik let a že proces urychlily jednak neúspěšný převrat loni v červnu, jednak letošní dubnové referendum, díky němuž Erdogan získal další pravomoci.

Vláda zátahy a ústavní změny obhajuje potřebou reagovat na bezpečnostní hrozbu.

Během výjimečného stavu po loňském pokusu o převrat bylo zatčeno zhruba 50 000 lidí. Okolo 150 000 státních zaměstnanců, včetně učitelů, soudců a vojáků, bylo suspendováno.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy