Ankara vydala zatykače na desítky univerzitních pracovníků, přes 40 lidí už policie zadržela

ČTK ČTK
10. 7. 2017 12:48
Zatykače podle turecké agentury Anadolu souvisejí s vyšetřováním hnutí duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA, kterého Turecko označilo za strůjce loňského červencového pokusu o státní převrat.
Demonstrace v Turecku.
Demonstrace v Turecku. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecko vystavilo 72 zatykačů na pracovníky univerzit. 42 osob už policie zatkla, napsala agentura Reuters.

Informace o akci úřadů se objevila den poté, co se v neděli v Istanbulu uskutečnila bezprecedentní mohutná protivládní demonstrace.

Podle zpravodajského serveru BBC se jí zúčastnily statisíce lidí, organizátoři hovoří o milionu přítomných.

Protestním shromážděním vyvrcholil 25denní pochod za spravedlnost z Ankary do Istanbulu, který uspořádala opozice.

Zatykače podle turecké agentury Anadolu souvisejí s vyšetřováním hnutí duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA, kterého Turecko označilo za strůjce loňského červencového pokusu o státní převrat.

Všichni podezřelí užívají aplikaci ByLock, jejíž pomocí komunikují podle policie Gülenovi stoupenci. Jeden ze zatykačů byl vydán i na známého akademika Koraye Caliskana, který v minulosti působil jako poradce šéfa opozice Kemala Kiliçdaroglua.

Opozice vyzývá k protivládním protestům

Pochod, který inicioval právě Kiliçdaroglu, byl nejvýraznějším projevem vzdoru proti prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoganovi od vlny manifestací v istanbulském parku Gezi v roce 2012.

Vůdce Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu v neděli před davem v istanbulské čtvrti Maltepe prohlásil, že Turecko žije pod diktaturou, a vyzval k dalším akcím proti vládě.

Skupiny hájící lidská práva a opozice tvrdí, že Turecko sklouzává k autoritářské vládě už několik let a že proces urychlily jednak neúspěšný převrat loni v červnu, jednak letošní dubnové referendum, díky němuž Erdogan získal další pravomoci.

Vláda zátahy a ústavní změny obhajuje potřebou reagovat na bezpečnostní hrozbu.

Během výjimečného stavu po loňském pokusu o převrat bylo zatčeno zhruba 50 000 lidí. Okolo 150 000 státních zaměstnanců, včetně učitelů, soudců a vojáků, bylo suspendováno.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy