V Tunisu se islamisté bili s policií. Kvůli nikábům

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 10. 2011 17:45
Islamisty rozlítilo, že ženy na tuniských univerzitách nesmějí nosit nikáb
Policie musela u univerzity použít slzný plyn.
Policie musela u univerzity použít slzný plyn. | Foto: Reuters

Tunis - Stovky islamistů se v neděli v tuniské metropoli střetly s policisty, kteří museli ozbrojený dav rozhánět slzným plynem.

Nepokoje propukly kvůli zákazu nošení závoje zakrývajícího obličej na univerzitách. Desítky dalších islamistů napadly televizní stanici v Tunisu, neboť odvysílala film, který podle nich znevažuje islám.

Konflikt kvůli nošení nikábu, který zahaluje celý obličej s výjimkou očí, vypukl už v sobotu, kdy islamisté napadli děkana univerzity. 

V neděli se před univerzitním areálem v Tunisu shromáždily stovky lidí ozbrojených noži, holemi a kameny, které následně vyrazily na pochod městem.

Policie pochod zastavila a poté došlo k bitce mezi islamisty a policisty. Reportér agentury Reuters viděl, jak někteří policisté před demonstranty utíkají, než policie použila slzný plyn.

Desítky dalších islamistů policie zatkla poté, co napadly sídlo tuniské televize, která nedávno odvysílala film Persepolis.

Animovaný snímek natočený podle komiksu Marjane Satrapiové popisuje vyrůstání autorky v době islámské revoluce v Íránu a tuniští demonstranti tvrdili, že film je urážlivý vůči jejich náboženství.

V Tunisku začala počátkem letošního roku vlna demonstrací proti autoritářským režimům v arabských zemích. Tunisané svrhli prezidenta Zína Abidína bin Alího, který byl u moci 23 let.

Tuniské nepokoje inspirovaly podobná hnutí v Egyptě, Libyi, Jemenu a Sýrii.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy