Tuniský novinář se upálil na protest proti poměrům v zemi. Policie zatkla 18 lidí

ČTK ČTK
26. 12. 2018 18:12
V Tunisku zadrželi 18 lidí během protestů, které vypukly v reakci na smrt novináře, jenž se upálil kvůli špatným životním podmínkám v severoafrickém státě. Pět osob bylo zatčeno ve městě Tiburba poblíž Tunisu, dalších 13 v Kaserínu, který leží v centrální části země, informovala ve středu agentura AP s odvoláním na tuniské ministerstvo vnitra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Novinář Abdar Razak Zurgí před svou smrtí ve městě Kaserín zveřejnil na internetu video, ve kterém si stěžoval na nezaměstnanost, chudobu a korupci v zemi. Zmínil rovněž nesplněné sliby, které zazněly po takzvaném arabském jaru v roce 2011.

"Pro syny Kaserínu, kteří nemají žádné prostředky na živobytí, nyní zahajuji revoluci. Zapálím se," uvedl novinář na záznamu. Svým zraněním podlehl v pondělí po převozu do nemocnice.

Nejnásilnější protesty následně vypukly právě v Kaserínu, demonstranti házeli kameny, policie k jejich rozehnání použila slzný plyn. Podle místních médií byla do akce povolána i armáda, aby pomohla policistům a ochránila státní úřady. Desítky protestujících se shromáždily rovněž i v tuniské metropoli.

Tunisko před osmi lety odstartovalo vlnu povstání v Africe a na Blízkém východě známou jako arabské jaro. Revoluce v Tunisku vypukla koncem roku 2010, kdy se kvůli špatným životním podmínkám upálil mladík Muhammad Buazízí. Poté se rozšířily demonstrace zejména proti nezaměstnanosti, které 14. ledna 2011 přiměly odstoupit dlouholetého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího.

Tunisko je považováno za jedinou arabskou zemi, které arabské jaro přineslo demokracii. Nenaplnily se ale zatím naděje, že se zlepší ekonomická a sociální situace obyvatel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy