Desítky mrtvých při protivládních protestech v Etiopii. Policie použila i ostrou munici

ČTK ČTK
2. 10. 2016 16:58
Až padesát lidí zemřelo podle etiopské opozice při protivládních protestech nedaleko hlavního města Addis Abeby. Demonstrace se konala v rámci náboženské slavnosti v regionu Oromija. Policie použila slzný plyn i ostrou munici.
Protesty v Etiopii
Protesty v Etiopii | Foto: Reuters

Addis Abeba - Při protivládní demonstraci v Etiopii zahynulo podle tamní opozice 50 lidí. Vláda hovoří o několika mrtvých a raněných.

Policie použila slzný plyn i ostrou munici. Podle prvních zpráv etiopských sdělovacích prostředků lidé zemřeli v tlačenici.

Demonstrace se konala v rámci náboženské slavnosti v regionu Oromija. Proti vládě se tam protestuje už dva roky.

"V důsledku chaosu zemřeli lidé a několik raněných bylo převezeno do nemocnice. Ti, kdo nesou odpovědnost, budou souzeni," sdělilo tiskové oddělení vlády.

Zástupce opozice Merera Gudina řekl agentuře Reuters, že o život přišlo 50 lidí, kteří začali utíkat při policejní palbě.

Událost se stala ve městě Bishoftu, které leží 40 kilometrů jižně od Addis Abeby. Na tamní náboženskou slavnost přišlo několik tisíc lidí.

Účastníci volali "potřebujeme svobodu, potřebujeme spravedlnosti". Bránili tak řečníkům, kteří jsou považováni za stoupence vlády, pronést projevy.

Někteří nesli prapory povstalecké skupiny za osvobození Oromije. Když začali policisté střílet do vzduchu a rozhánět lidi slzným plynem, dal se velký dav na útěk a vznikla tlačenice. Mnoho lidí napadala do příkopu a svědci viděli mrtvé a raněné.

První protesty v Oromiji začaly v roce 2014 kvůli plánovanému rozšiřování Addis Abeby na úkor zemědělské půdy. Loni a letos při dalších demonstracích zemřely desítky lidí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy