Thajskými letovisky otřásly exploze, policie vyloučila islámský terorismus

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2016 10:19
Celkem čtyři mrtvé si vyžádala série bombových útoků v thajských letoviscích. K útokům se nikdo nepřihlásil, zřejmě jde ale o projev nesouhlasu se současnou vojenskou juntou. Mezi zraněnými jsou i zahraniční turisté, uvedl server BBC. Podle tuzemských úřadů nejde o Čechy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bangkok/Praha - Turistická letoviska v Thajsku zasáhla ve čtvrtek a v pátek série explozí.

Dosavadní informace hovoří celkem o čtyřech mrtvých a mnoha zraněných. 

K útokům se nikdo nepřihlásil, nicméně mluvčí policie vyloučil, že byl šlo o islámský terorismus. Jde podle něj o místní sabotáže, které mohou být projevem nespokojenosti s nynějším vojenským režimem v zemi.

Po dvou čtvrtečních explozích, které si vyžádaly jednoho mrtvého, vybuchly nálože opět v turistickém středisku Čua Čin a také ve městě Surat Tchani, které leží o asi 400 kilometrů jižněji. Krátce poté explodovaly bomby na ostrově Phuket. Zemřeli tři lidé.

Bomby v květináčích

Čtvrteční exploze zabily prodavačku a zranily 19 lidí, z toho sedm cizinců. Policie sdělila, že bomby ukryté v květináčích 50 metrů od sebe v oblíbeném letovisku jihovýchodně od Bangkoku byly odpáleny na dálku pomocí mobilních telefonů.

Páteční série výbuchů s těmi čtvrtečními zřejmě souvisí, napsala agentura AFP s odvoláním na thajskou policii. Policejní mluvčí Pijapchant Pingmuangsajt nicméně podle agentury Reuters později uvedl, že vyšetřování stále probíhá a zatím nebylo zjištěno nic, co by incidenty spojovalo.

Thajští záchranáři po explozích v přímořském letovisku Chua Chin.
Thajští záchranáři po explozích v přímořském letovisku Chua Chin. | Foto: Reuters

Šéf thajské vojenské vlády Prajutch Čan-Oča v pátek v první reakci odsoudil atentáty jako "čin těch, kdo chtějí v zemi šířit chaos".

Odpůrcům vlády se mimo jiné nelíbí, že vojenská junta uspořádala referendum, v němž lidé minulý týden schválili novou ústavu. Výsledek referenda je přesvědčivým vítězstvím pro generála Čana-Oču, který se dostal k moci po státním převratu v roce 2014. Opozice to označuje za nepřípustné posílení pozice armády.

Koordinované bombové útoky nejsou na převážně muslimském jihu země nijak vzácné, při bojích tamních povstalců v posledních letech zahynuly tisíce lidí.

Žádní zranění Češi

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová v pátek ráno uvedla, že mezi zraněnými byli ve čtvrtek převážně Nizozemci, Italové, Rakušani a Němci.

Podle předběžných informací nebyli žádní Češi zraněni či usmrceni ani při další sérii explozí v noci na pátek. Vzhledem k období dešťů teď v Thajsku není turistická sezona, ta začíná v polovině listopadu. Valentová doplnila, že ministerstvo dlouhodobě upozorňuje na riziko teroristických útoků na jihu Thajska a v Bangkoku.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy