Thajskými letovisky otřásly exploze, policie vyloučila islámský terorismus

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2016 10:19
Celkem čtyři mrtvé si vyžádala série bombových útoků v thajských letoviscích. K útokům se nikdo nepřihlásil, zřejmě jde ale o projev nesouhlasu se současnou vojenskou juntou. Mezi zraněnými jsou i zahraniční turisté, uvedl server BBC. Podle tuzemských úřadů nejde o Čechy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bangkok/Praha - Turistická letoviska v Thajsku zasáhla ve čtvrtek a v pátek série explozí.

Dosavadní informace hovoří celkem o čtyřech mrtvých a mnoha zraněných. 

K útokům se nikdo nepřihlásil, nicméně mluvčí policie vyloučil, že byl šlo o islámský terorismus. Jde podle něj o místní sabotáže, které mohou být projevem nespokojenosti s nynějším vojenským režimem v zemi.

Po dvou čtvrtečních explozích, které si vyžádaly jednoho mrtvého, vybuchly nálože opět v turistickém středisku Čua Čin a také ve městě Surat Tchani, které leží o asi 400 kilometrů jižněji. Krátce poté explodovaly bomby na ostrově Phuket. Zemřeli tři lidé.

Bomby v květináčích

Čtvrteční exploze zabily prodavačku a zranily 19 lidí, z toho sedm cizinců. Policie sdělila, že bomby ukryté v květináčích 50 metrů od sebe v oblíbeném letovisku jihovýchodně od Bangkoku byly odpáleny na dálku pomocí mobilních telefonů.

Páteční série výbuchů s těmi čtvrtečními zřejmě souvisí, napsala agentura AFP s odvoláním na thajskou policii. Policejní mluvčí Pijapchant Pingmuangsajt nicméně podle agentury Reuters později uvedl, že vyšetřování stále probíhá a zatím nebylo zjištěno nic, co by incidenty spojovalo.

Thajští záchranáři po explozích v přímořském letovisku Chua Chin.
Thajští záchranáři po explozích v přímořském letovisku Chua Chin. | Foto: Reuters

Šéf thajské vojenské vlády Prajutch Čan-Oča v pátek v první reakci odsoudil atentáty jako "čin těch, kdo chtějí v zemi šířit chaos".

Odpůrcům vlády se mimo jiné nelíbí, že vojenská junta uspořádala referendum, v němž lidé minulý týden schválili novou ústavu. Výsledek referenda je přesvědčivým vítězstvím pro generála Čana-Oču, který se dostal k moci po státním převratu v roce 2014. Opozice to označuje za nepřípustné posílení pozice armády.

Koordinované bombové útoky nejsou na převážně muslimském jihu země nijak vzácné, při bojích tamních povstalců v posledních letech zahynuly tisíce lidí.

Žádní zranění Češi

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová v pátek ráno uvedla, že mezi zraněnými byli ve čtvrtek převážně Nizozemci, Italové, Rakušani a Němci.

Podle předběžných informací nebyli žádní Češi zraněni či usmrceni ani při další sérii explozí v noci na pátek. Vzhledem k období dešťů teď v Thajsku není turistická sezona, ta začíná v polovině listopadu. Valentová doplnila, že ministerstvo dlouhodobě upozorňuje na riziko teroristických útoků na jihu Thajska a v Bangkoku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy