V Texasu letos popravili prvního muže. Uvidíme se brzy, řekl

ČTK ČTK
22. 1. 2015 6:53
Arnold Prieto byl usvědčen z vraždy a odsouzen k nejvyššímu trestu za ubodání jednoho muže a dvou žen.
Poprava injekcí v USA.
Poprava injekcí v USA. | Foto: Wikimedia Commons

Washington - V americkém Texasu ve středu večer místního času popravili jednačtyřicetiletého vězně, který měl na svědomí vraždu tří lidí během loupeže před 21 lety.

Arnold Prieto se stal vůbec prvním odsouzeným popraveným letos smrtící injekcí v tomto americkém státě. Loni bylo v Texasu provedeno deset trestů smrti, uvedla agentura AP.

Prieto byl prohlášen za mrtvého v 18:31 místního času. Na otázku dozorce, zda by chtěl pronést nějaké závěrečné prohlášení, uvedl: "Neexistují konce, jen začátky. Všechny vás miluju. Uvidíme se brzy."

Prieto byl usvědčen z vraždy a odsouzen k nejvyššímu trestu za ubodání 72letého Rodolfa Rodrigueze, jeho o deset let mladší ženy Virginie a 90leté Pauly Moranové, jejich bývalé chůvy, která s nimi žila. Každá z obětí byla několikrát bodnuta sekáčkem na led, šroubovákem či nožem.

Útočníci si z domu obětí odnesli šperky a asi 300 dolarů (přes 7000 korun). Prieto a jeho dva bratři byli zadrženi na předměstí Dallasu sedm měsíců po vraždách, které se udály v září roku 1993. Trest smrti dostal jen jediný z bratrů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy