Policie v Teheránu zavřela na 550 restaurací. Pouštěly ilegální hudbu

ČTK ČTK
10. 6. 2019 9:43
Íránská policie provedla za poslední týden razie v restauracích a kavárnách v Teheránu a 547 podniků uzavřela, protože podle ní nedodržují principy islámu. Jedenáct lidí kvůli tomu policie zatkla. S odvoláním na místní média to uvedla televize Al-Džazíra. Íránské úřady také v sobotu vyzvaly obyvatele metropole, aby telefonicky hlásili případy "nemorálního chování".
Teherán - ilustrační foto.
Teherán - ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Dohlížení na islámské zásady je jedním z hlavních poslání policistů," řekl k razii šéf místní policie. Podle íránské agentury Fars byly restaurace a kavárny v Teheránu uzavřeny mimo jiné proto, že "hrály nelegální hudbu, zveřejňovaly nekonvenční reklamu na internetu a podporovaly zhýralost".

Za nemorální chování, které mají Íránci hlásit úřadům, je v této asijské zemi považováno podle Al-Džazíry mimo jiné pořádání smíšených tanečních večírků (žen a mužů) či umisťování nemorálního obsahu na Instagram.

Občané mohou hlásit i sundávání hidžábu v autě. Hidžáb je šátek, jímž si muslimky zahalují vlasy. Ženy v Íránu by měly na veřejnosti zahalovat téměř celé tělo, vyjma obličeje a rukou, a měly by nosit oděv umírněných barev.

Řadu kaváren v Teheránu uzavřeli v minulých letech jejich provozovatelé sami, když v létě 2012 úřady nařídily instalovat do těchto podniků kamery, připomíná deník The Guardian. Provoz ukončila začátkem roku 2013 podle britského deníku i velmi populární kavárna Café Prague, která fungovala od roku 2009 v centru města nedaleko Teheránské univerzity a v níž se scházeli studenti a mladí intelektuálové.

"Vždy jsme věděli, že ten den jednou přijde, a ač nás to sebevíc bolí a ač nám bude chybět mnoho přátel, musíme zavřít, protože se nechceme stát 'Velkým bratrem'," uvedla kavárna Café Prague na svém Facebooku v roce 2013 s odkazem na formát televizních reality show. Kavárna podle deníku The Guardian nabízela kromě kávy a občerstvení i volné připojení na internet a pořádala společenské a kulturní akce, například výstavy či různé přednášky.

Kavárny byly v Íránu několik století centrem společenského a kulturního života, těžkou ránu jim zasadila islámská revoluce z roku 1979. Po ní nový režim řadu kaváren a dalších společenských zařízení uzavřel s tím, že propagují západní kulturu a porušují islámské normy.

Video: Falešní teroristé ISIS "přepadli" obchodní centrum v Teheránu

Falešní teroristé ISIS v obchodním centru v Teheránu | Video: Damascus Time Movie
 

Právě se děje

Další zprávy