V Tbilisi demonstrovalo třicet tisíc lidí proti Rusku

ČTK ČTK
15. 11. 2014 22:13
Moskva se podle protestujících Gruzínců chystá anektovat severní separatistické republiky Abcházii a Jižní Osetii.
Michail Saakašvili.
Michail Saakašvili. | Foto: Reuters

Tbilisi - Několik desítek tisíc lidí dnes demonstrovalo v centru Tbilisi proti Rusku, které se prý chystá anektovat severní separatistické republiky Abcházii a Jižní Osetii. Informoval o tom portál naharnet.com. Protestujícím se také nelíbí podle jejich názoru nerozhodný postoj gruzínské vlády vůči Moskvě.

Do ulic se lidé vydali kvůli chystané rusko-abchazské dohodě, která předpokládá vytvoření společných vojenských sil. To je prý první krok k budoucímu začlenění do Ruské federace. Abcházie je po válce s Gruzií fakticky nezávislá, uznalo ji například Rusko. Tbilisi ale vzbouřenou republiku považuje nadále za své území.

Demonstranti skandovali hesla jako "zastavte Rusko", nesli přeškrtnuté fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina a mávali vlajkami USA, EU a Ukrajiny.

Organizátorem protestu je Sjednocené národní hnutí někdejšího prezidenta Michaila Saakašviliho. Strana je od prohraných parlamentních voleb v roce 2012 v opozici vůči koalici Gruzínský sen, kterou založil miliardář a někdejší premiér Bidzina Ivanišvili.

Na demonstraci Saakašvili kritizoval vládu, která podle něj před Moskvou sklání hlavu. Na dlouhodobou opoziční kritiku již v pátek reagoval premiér Irakli Garibašvili, který prohlásil, že vláda si je vědoma hrozby v podobě abchazsko-ruské smlouvy, proto v této věci požádala Západ o pomoc.

Gruzie hlásí zájem o vstup do NATO a Evropské unie, zároveň se ale snaží vyvarovat hněvu Moskvy poté, co v srpnu 2008 prohrála pětidenní válku s Ruskem o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie. Ty jsou na Gruzii nezávislé a plně se orientují na Rusko, které je finančně podporuje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy