V Tbilisi demonstrovalo třicet tisíc lidí proti Rusku

ČTK ČTK
15. 11. 2014 22:13
Moskva se podle protestujících Gruzínců chystá anektovat severní separatistické republiky Abcházii a Jižní Osetii.
Michail Saakašvili.
Michail Saakašvili. | Foto: Reuters

Tbilisi - Několik desítek tisíc lidí dnes demonstrovalo v centru Tbilisi proti Rusku, které se prý chystá anektovat severní separatistické republiky Abcházii a Jižní Osetii. Informoval o tom portál naharnet.com. Protestujícím se také nelíbí podle jejich názoru nerozhodný postoj gruzínské vlády vůči Moskvě.

Do ulic se lidé vydali kvůli chystané rusko-abchazské dohodě, která předpokládá vytvoření společných vojenských sil. To je prý první krok k budoucímu začlenění do Ruské federace. Abcházie je po válce s Gruzií fakticky nezávislá, uznalo ji například Rusko. Tbilisi ale vzbouřenou republiku považuje nadále za své území.

Demonstranti skandovali hesla jako "zastavte Rusko", nesli přeškrtnuté fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina a mávali vlajkami USA, EU a Ukrajiny.

Organizátorem protestu je Sjednocené národní hnutí někdejšího prezidenta Michaila Saakašviliho. Strana je od prohraných parlamentních voleb v roce 2012 v opozici vůči koalici Gruzínský sen, kterou založil miliardář a někdejší premiér Bidzina Ivanišvili.

Na demonstraci Saakašvili kritizoval vládu, která podle něj před Moskvou sklání hlavu. Na dlouhodobou opoziční kritiku již v pátek reagoval premiér Irakli Garibašvili, který prohlásil, že vláda si je vědoma hrozby v podobě abchazsko-ruské smlouvy, proto v této věci požádala Západ o pomoc.

Gruzie hlásí zájem o vstup do NATO a Evropské unie, zároveň se ale snaží vyvarovat hněvu Moskvy poté, co v srpnu 2008 prohrála pětidenní válku s Ruskem o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie. Ty jsou na Gruzii nezávislé a plně se orientují na Rusko, které je finančně podporuje.

 

Právě se děje

Další zprávy