V Sýrii už bojují vojáci proti vojákům. Povstání sílí

Martin Novák Martin Novák
7. 6. 2011 11:08
Povstalci zřejmě kontrolují město Džisr aš-Šughúr na severozápadě země
Lidé prechají před střelbou ve městě Homs, severně od Damašku.
Lidé prechají před střelbou ve městě Homs, severně od Damašku. | Foto: Reuters

Damašek - Syrský režim stupňuje brutalitu vůči demonstrantům, o život už přišlo přes tisíc lidí a na internetu se objevuje stále více videozáznamů umučených stoupenců opozice a Syřanů, zastřelených při pouličních protestech.

Vypadá to však, že taktika zastrašování je kontraproduktivní a volání po odstoupení prezidenta Bašára Asada je stále silnější.

Minulý týden se v ulicích města Hamá sešlo sto tisíc lidí, bouří se ale už téměř každé větší město v Sýrii.

Nad městem Džisr aš-Šughúr na severozápadě země dokonce vláda zřejmě ztratila kontrolu. Zprávy z této oblasti jsou jen kusé, ale vyplývá z nich, že část armádních jednotek, nasazených proti demonstrantům, se přidala k povstání.

Armáda se rozdělila

Podle svědků se ve městě odehrávaly o víkendu a v pondělí těžké boje.

"Armáda se rozdělila, bojují tady vojáci proti vojákům," řekl telefonicky zpravodaji listu Washington Post místní opoziční aktivista Saíb Džámil.

Město, ležící nedaleko turecké hranice, má dlouhou tradici odporu proti vládnoucí straně Baas. V roce 1980 sem Háfiz Asad, otec nynějšího prezidenta Bašára Asada, poslal tanky k potlačení protestů.

Syrská státní televize oznámila, že armáda čelí ve městě "ozbrojeným gangům, které terorizují obyvatelstvo". Lidé  z Džisr aš-Šughúru ale tvrdí, že těmi "ozbrojenýni gangy" jsou dezertéři, kteří se připojili k povstání.

Syrská vláda do země nepouští zahraniční novináře, takže informace není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Odstřelovači zabíjejí ze střech

Opoziční aktivisté tvrdí, že několik měst severně a jižně od Damašku ozbrojené síly drží v obklíčení a na ulicích do protestujících pálí odstřelovači, rozmístění na střechách domů.

Z masakrů obviňuje opozice čtvrtou armádní divizi, které velí Mahír Asad, prezidentův bratr. Střelbou rozhánějí demonstrace také příslušníci milice Šabíha, kteří jsou extrémně loajální vůči režimu a mají volnou ruku.

(Video zachycuje člena milice Šabíha, jak střílí před policisty do demonstrantů)

Ve městě Dejr ez-Zor na východě Sýrie ozbrojené síly brání už několik dní velkou sochu bývalého prezident Háfize Asada. Dav se k ní snaží přiblížit a svrhnout ji z podstavce. Mnoho soch a billboardů, propagujících režim, už demonstranti během uplynulých týdnů zničili.

Baas vládne v zemi od roku 1963. Bašár Asad je prezidentem jedenáct let, ve funkci nahradil svého otce Háfize.

Plakáty z Háfizem i Bašárem Asadem ze syrských měst mizí. Lidé je ničí.
Plakáty z Háfizem i Bašárem Asadem ze syrských měst mizí. Lidé je ničí. | Foto: Reuters

Klíčové posty režimu, hlavně v armádě a zpravodajských službách, ovládají příslušníci muslimské sekty alávitů, k nimž patří i prezident. Tvoří přitom jen jedenáct procent obyvatel.

Většina Syřanů se hlásí k sunnitskému islámu a oblasti, kde je povstání nejsilnější, jsou převážně sunnitské.

Opozice tvrdí, že protesty nemají sektářský charakter a jsou motivovány touhou po svobodě a demokracii.

Francie chce ještě tento týden iniciovat v Radě bezpečnosti OSN hlasování o rezoluci, která odsoudí syrskou vládu za brutalitu a násilí proti vlastnímu obyvatelstvu. Není však jasné, zda Rusko a Čína přijetí rezoluce nezablokují.

 

Právě se děje

Další zprávy