Měsíc po začátku ruského bombardování v Sýrii přichází ke slovu diplomacie. Bez Islámského státu

Martin Novák Martin Novák
30. 10. 2015 6:33
Američané se sami neshodnou, jestli proasadovská vojenská koalice, do které patří ještě bojovníci libanonského Hizballáhu – je úspěšná a zda tedy bude Putin ochotný ke kompromisu ohledně budoucího uspořádání Sýrie, či nikoliv. "V Sýrii nemohou zvítězit, mohou možná zabránit Asadově prohře, ale zvítězit ne. Jejich akce ve prospěch syrského režimu nejsou moc úspěšné, navzdory tlaku ruského letectva moc nepokročili," uvedl k měsíc trvajícím ruským náletům náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken. Náčelník generálního štábu americké armády Joseph Dunford naopak v úterý řekl, že „postavení vojenských sil je nakloněno v Asadův prospěch.“
Ruské nálety na Sýrii.
Ruské nálety na Sýrii. | Foto: Reuters

Vídeň - O Syřanech bez Syřanů budou jednat diplomaté v rakouské metropoli o ukončení války, která má za čtyři a půl roku na kontě přes čtvrt milionu mrtvých a čtyři miliony uprchlíků.

U jednoho stolu se ve Vídni sejdou ti, kteří podporují různé strany konfliktu. Rusko a Írán, stojící za prezidentem Bašárem Asadem, stejně tak jako USA, Turecko a Saúdská Arábie, podporující povstalce.

Přizváni jsou také zástupci Egypta, Jordánska, Libanonu, Francie a Německa.

Bez vlády i opozice

Syrská vláda ani opozice se rozhovorů nezúčastní. Jejich dosavadní jednání v Ženevě nikam nepokročila, s výjimkou několika lokálních příměří. Chybí samozřejmě také představitelé Islámského státu, které nikdo neuznává.

Americký ministr zahraničí John Kerry jede podle svých slov do Vídně s tím, že chce v Sýrii "ukončit peklo“ a vyjednat vytvoření přechodné vlády, která by vedla k porážce Islámského státu (IS).

Očekává se však podobně zablokovaná debata jako už mnohokrát. Moskva a Teherán prozatím odmítají Asadovu rezignaci.

Ruské letectvo bombarduje rebely stojící proti Asadově armádě a Írán vyslal do Sýrie až dva tisíce vojáků.

Američané se sami neshodnou, jestli je proasadovská vojenská koalice - do které patří ještě bojovníci libanonského Hizballáhu - úspěšná a zda tedy bude ruský prezident Vladimir Putin ochotný ke kompromisu ohledně budoucího uspořádání Sýrie, či nikoliv.

"V Sýrii nemohou zvítězit, mohou možná zabránit Asadově prohře, ale zvítězit ne. Jejich akce ve prospěch syrského režimu nejsou moc úspěšné, navzdory tlaku ruského letectva moc nepokročili," uvedl k měsíc trvajícím ruským náletům náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken.

Náčelník generálního štábu americké armády Joseph Dunford naopak v úterý řekl, že "postavení vojenských sil je nakloněno v Asadův prospěch".

Tedy že s podporou ruských bombardérů, Íránu a Hizballáhu Asadův režim nejen udrží současné pozice, ale ještě povstalce zatlačí zpět, přestože jim jejich spojenci dodávají protitankové střely.

Zatím se za první měsíc ruské účasti ve válce převaha výrazně neprojevila. Vládní vojáci dobyli jen několik vesnic v provinciích Hamá a Aleppo. Z toho je ale předčasné vyvozovat závěry. Například následky náletů na sklady munice a paliva povstalců se mohou projevit později.

Rusko má nyní v Sýrii 34 letadel a 21 helikoptér. Nálety přitom rozšiřuje. Ve čtvrtek poprvé Rusové bombardovali i rebely v provincii Dará na jihu u hranice s Jordánskem.

Optimistický je bývalý generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) Kofi Annan, který se před třemi lety sám pokoušel marně vyjednat v Sýrii příměří.

"Možná tehdy v roce 2012 to bylo příliš brzy, situace ještě na to nebyla zralá. Ale nyní se odehrávají kontakty, které ještě před rokem neexistovaly. Rusové, Saúdové, Američané nebo Turci se zjevně snaží najít nějaké řešení," uvedl bývalý šéf OSN.

Jakákoliv dohoda ale na sto procent nebude zahrnovat Islámský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy