V Sýrii umírají ruští žoldáci. Pozůstalí dostanou medaili a příkaz mlčet

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
6. 11. 2016 13:05
To, o čem se dlouhé měsíce spekulovalo, je potvrzeno. Bojů v Sýrii se účastní ruští žoldáci. Informace poslance Státní dumy Michaila Děgtarjova vyvolala v ruských médiích rozruch, protože oficiálně v Sýrii působí pouze ruské letectvo a malý počet příslušníků speciálních sil. A Moskva nasazení svých jednotek do pozemních operací opakovaně popírá. Za verbování žoldnéřů hrozí podle ruských zákonů postih.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Just

Moskva/Damašek – Asistent ruského poslance přišel letos na jaře o život, a to v Sýrii, kde bojoval v žoldnéřské jednotce, stejně jako dříve v Donbasu na východě Ukrajiny.

Poslanec Michail Děgťarjov agentuře Reuters potvrdil, že osmatřicetiletý Sergej Morozov byl jeho přítel a padl v březnových bojích o Palmýru, nakonec osvobozenou od bojovníků teroristické organizace Islámský stát.

Roli ruských žoldnéřů v pozemních operacích potvrdil agentuře Reuters tucet dalších anonymních zdrojů, obeznámených se situací.

Kreml, ministerstvo obrany a syrské úřady na otázky neodpověděly. Oficiálně v Sýrii působí pouze ruské letectvo a malý počet příslušníků speciálních sil. V minulosti ale Moskva nasazení pozemních jednotek na straně syrského prezidenta Bašára Asada opakovaně popírala.

Medaile od Putina a pokyn mlčet

Medaili za statečnost i s potvrzením o vyznamenání za zásluhy o vlast podepsaným prezidentem Vladimirem Putinem dostali pozůstalí po Morozovovi, stejně jako rodina osmatřicetiletého Maxima Kolganova, který byl zabit v únoru v bojích s povstalci u Aleppa.

Podobně jako i v dalších případech jejich rodiny dostaly pokyn úmrtí nerozhlašovat. A přinejmenším v jednom případě dostali pozůstalí od státu i odškodnění, v přepočtu asi 2,4 milionu korun.

Kolganovovi 3. února kulka prostřelila ochrannou vestu i srdce, Morozov zemřel 9. března cestou do nemocnice.

"V posledních letech se vrátil ke svým kozáckým kořenům a přestěhoval se na Kubáň. Určitě nebyl voják, byl to jednoduchý kluk, rodinně založený, drobný podnikatel. Několik let jsem s ním nebyl ve styku. Vím, že odjel jako dobrovolník na Donbas, kde bojoval na straně povstalců," řekl Děgťarjov agentuře RIA Novosti.

Bývalý ruský důstojník a dobrovolník z ukrajinského konfliktu s přezdívkou Kapa řekl Reuters, že se také kamarádil s Morozovem, jakož i s dalšími Rusy, kteří bojovali na Ukrajině a pak se vydali s Vagnerovou jednotkou do Sýrie. Morozov byl podle něj rozčarován po návratu do Ruska, odmítl nabídku zapojit se do výnosného podnikání a přidal se ke kamarádům bojujícím v Sýrii. Podle Kapy se totiž ukázalo, že Syřani, nehledě na ruskou leteckou podporu, nejsou s to sami na zemi efektivně válčit.

Vagnerova jednotka

Doposud se spekulovalo o tom, že v zemi válčí například "Vagnerova jednotka" o síle až 2500 mužů.

"Vagner" se podle serveru Fontanka.ru ve skutečnosti jmenuje Dmitrij Utkin a jeho soukromá armáda, která v Sýrii ztratila již desítky padlých, využívá k výcviku polygon Molkino na jihu Ruska. Tam působí i speciální jednotky armádní rozvědky GRU, která podle listu RBK má Vagnerovu skupinu na starosti. Náklady na roční nasazení žoldnéřské jednotky list odhadl v rozmezí 5,1 miliardy až 10,3 miliardy rublů (asi 1,9 až 3,9 miliardy Kč).

V ruském parlamentu se v současnosti odehrává schvalování předlohy zákona, který umožní uzavírat s vojáky krátkodobé kontrakty na období plnění úkolů v boji s terorismem v zahraničí, což umožní zlegalizovat ruské dobrovolníky v Sýrii, připomněl list Gazeta.ru.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy