Povstalci v Sýrii zřídili tajný tábor pro bývalé členy IS

ČTK ČTK
12. 10. 2016 15:43
Povstalecká skupina Džajš at-Tahrír zřídila v Sýrii tábor pro někdejší členy takzvaného Islámského státu (IS) a jejich rodiny. Tvrdí to zpravodajové BBC. Podle velitele skupiny Muhammada Ghabího je cílem změnit smýšlení těchto lidí. V táboře žijí zběhové i příslušníci IS, kteří byli dopadeni. Mnozí z 300 obyvatel kempu si ale stěžují na kruté zacházení a chtějí místo opustit.
Bojovníci Islámského státu.
Bojovníci Islámského státu. | Foto: Reuters

Damašek – V Sýrii vyrostl tábor pro dezertéry nebo členy Islámského státu (IS), kteří byli dopadeni, a jejich rodiny. Informovala o tom stanice BBC.

Mezi asi 300 obyvateli tajného tábora jsou dezertéři a členové IS, kteří byli dopadeni. Patří k nim Evropané z Francie, Nizozemska nebo Polska a také lidé ze severní Afriky, střední Asie a Blízkého východu.

Tábor zřídila jedna z povstaleckých skupin Džajš at-Tahrír. Její velitel Muhammad Ghabí řekl, že se skupina snaží změnit smýšlení bývalých členů IS. "Ti z nich, kteří se chtějí vrátit domů, mohou kontaktovat velvyslanectví svých zemí," řekl Ghabí.

V táboře, který je v jedné vesnici v provincii Idlib, jsou také ženy a děti. Podle Ghabího se tábor plní hlavně díky ofenzívě, která je proti IS vedena s tureckou podporu na severu Sýrie.

"IS se podle výpovědí zběhů rozpadá už sedm osm měsíců. Operace Štít Eufrat IS dále rozložila a rychlý postup našich jednotek vedl k jejímu rozdělení," řekl Ghabí.

Svědectví mluví o krutém zacházení

Zpravodajové BBC neměli možnost tábor navštívit, ale získali materiál od některých lidí, kteří jsou uvnitř. Tábor poskytuje základní služby a slušné zacházení. Mnozí ale chtějí odejít.

Jedno svědectví poskytl bývalý bojovník IS označující se jménem abú Sumáil. Pochází z Nizozemska, odkud před dvěma lety odjel do Belgie a dále do Turecka. Aby oklamal tajné služby, vystupoval jako milovník večírků a oslav. Dostat se do Sýrie podle něj bylo snazší než odjet. Zacházením, jakého se mu dostalo na území ovládaném IS, byl zklamán.

"Jednali s námi velmi špatně, zejména s lidmi z ciziny. Pro nás je těžké tam žít, neodpovídá to našemu životnímu stylu, protože jsme mnohému navyklí a oni s vámi od samého počátku jednají tvrdě. Vy jim dáte k dispozici svůj život a oni se snaží nad ním získat kontrolu," řekl Nizozemec.

Podle informací, které se podařilo získat BBC, další povstalecké skupiny ve spojení s tajnými službami Británie a jiných evropských zemí budují v Sýrii další koridor, který má sloužit k nalezení a dopadení stoupenců IS.

V Rakce, považované za hlavní stan IS, začali členové IS zasílat povstalcům videa a prohlášení, aby pomohli k útěku sobě i svým rodinám. Dostat ven se zatím podařilo asi šesti cizincům, ale podle povstalců jim hrozí v Evropě vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy