Povstalci v Sýrii zřídili tajný tábor pro bývalé členy IS

ČTK ČTK
12. 10. 2016 15:43
Povstalecká skupina Džajš at-Tahrír zřídila v Sýrii tábor pro někdejší členy takzvaného Islámského státu (IS) a jejich rodiny. Tvrdí to zpravodajové BBC. Podle velitele skupiny Muhammada Ghabího je cílem změnit smýšlení těchto lidí. V táboře žijí zběhové i příslušníci IS, kteří byli dopadeni. Mnozí z 300 obyvatel kempu si ale stěžují na kruté zacházení a chtějí místo opustit.
Bojovníci Islámského státu.
Bojovníci Islámského státu. | Foto: Reuters

Damašek – V Sýrii vyrostl tábor pro dezertéry nebo členy Islámského státu (IS), kteří byli dopadeni, a jejich rodiny. Informovala o tom stanice BBC.

Mezi asi 300 obyvateli tajného tábora jsou dezertéři a členové IS, kteří byli dopadeni. Patří k nim Evropané z Francie, Nizozemska nebo Polska a také lidé ze severní Afriky, střední Asie a Blízkého východu.

Tábor zřídila jedna z povstaleckých skupin Džajš at-Tahrír. Její velitel Muhammad Ghabí řekl, že se skupina snaží změnit smýšlení bývalých členů IS. "Ti z nich, kteří se chtějí vrátit domů, mohou kontaktovat velvyslanectví svých zemí," řekl Ghabí.

V táboře, který je v jedné vesnici v provincii Idlib, jsou také ženy a děti. Podle Ghabího se tábor plní hlavně díky ofenzívě, která je proti IS vedena s tureckou podporu na severu Sýrie.

"IS se podle výpovědí zběhů rozpadá už sedm osm měsíců. Operace Štít Eufrat IS dále rozložila a rychlý postup našich jednotek vedl k jejímu rozdělení," řekl Ghabí.

Svědectví mluví o krutém zacházení

Zpravodajové BBC neměli možnost tábor navštívit, ale získali materiál od některých lidí, kteří jsou uvnitř. Tábor poskytuje základní služby a slušné zacházení. Mnozí ale chtějí odejít.

Jedno svědectví poskytl bývalý bojovník IS označující se jménem abú Sumáil. Pochází z Nizozemska, odkud před dvěma lety odjel do Belgie a dále do Turecka. Aby oklamal tajné služby, vystupoval jako milovník večírků a oslav. Dostat se do Sýrie podle něj bylo snazší než odjet. Zacházením, jakého se mu dostalo na území ovládaném IS, byl zklamán.

"Jednali s námi velmi špatně, zejména s lidmi z ciziny. Pro nás je těžké tam žít, neodpovídá to našemu životnímu stylu, protože jsme mnohému navyklí a oni s vámi od samého počátku jednají tvrdě. Vy jim dáte k dispozici svůj život a oni se snaží nad ním získat kontrolu," řekl Nizozemec.

Podle informací, které se podařilo získat BBC, další povstalecké skupiny ve spojení s tajnými službami Británie a jiných evropských zemí budují v Sýrii další koridor, který má sloužit k nalezení a dopadení stoupenců IS.

V Rakce, považované za hlavní stan IS, začali členové IS zasílat povstalcům videa a prohlášení, aby pomohli k útěku sobě i svým rodinám. Dostat ven se zatím podařilo asi šesti cizincům, ale podle povstalců jim hrozí v Evropě vězení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy