V Sýrii byl zabit nejméně jeden západní novinář

Zahraničí Zahraničí
11. 1. 2012 18:25
Pozorovatelé LAS zemi opustili a syrský režim obvinili z válečných zločinů
Nepokoje Sýrií zmítají už 10 měsíců.
Nepokoje Sýrií zmítají už 10 měsíců. | Foto: Reuters

Damašek - V syrském městě Homs, jedné z bašt odporu proti režimu Bašára Asada, zemřel ve středu nejméně jeden západní novinář.

Francouzská televizní stanice France 2 už potvrdila, že se jedná o jejího zaměstnance. Podle agentury AFP jde o známého reportéra Gillese Jacquiera.  

Zprávy o osudu dalšího žurnalisty se zpočátku různily: podle některých zdrojů byl zraněn, italský list La Repubblica tvrdí, že zraněním podlehl i on. Známa nebyla ani jeho národnost. Hovořilo se o Belgičanovi, Francouzovi či Nizozemci.

Skupinu zasáhl granát

Mluvčí nizozemského ministerstva zahraničí ale agentuře AP s podmínkou zachování anonymity řekla, že v Homsu byl zraněn nizozemský novinář pracující na volné noze. Odmítla ale uvést jeho totožnost, nebo podrobnosti ohledně jeho zranění.

Fotograf AFP potvrdil informaci, že skupinu západních novinářů zasáhl granát. Žurnalisté byli v Homsu údajně na povolení syrské vlády, aby z této bašty protirežimních protestů pořídili reportáž.

Každopádně jde o prvního usmrceného západního reportéra od vypuknutí povstání. Většina západních novinářů byla po vypuknutí povstání ze země vypovězena.

O incidentu poblíž čtvrti Akrama informovala organizace Syrian Observatory for Human Rights, sídlící v Londýně.

Asadovo vystoupení

První z novinářů přišel o život na prorežimní demonstraci. Podle aktivistů žurnalistu pracujícího pro televizi zasáhly střepiny z minometného granátu či rakety. Italská agentura AGI napsala, že byl zastřelen. Celkem zemřelo nejméně osm lidí, 25 dalších bylo zraněno.

Asad během nečekaného setkání s příznivci v Damašku.
Asad během nečekaného setkání s příznivci v Damašku. | Foto: Reuters

V centru syrského hlavního města Damašku se mezitím na veřejnosti nečekaně objevil prezident Bašár Asad, aby po půl roce osobně promluvil ke svým příznivcům. 

"Patřím do těchto ulic. Není pochyb o tom, že společně nad zahraničními spiklenci nakonec zvítězíme," pronesl Asad směrem k tisícům svých příznivců. Spolu s ním se na prorežimní demonstraci objevily také jeho manželka Asma a dvě děti.

Od začátku nepokojů v Sýrii loni v březnu už podle OSN zahynulo přes 5 tisíc lidí. Demonstrace a nepokoje, které zemí zmítají už od loňského března, označil za dílo "zahraničních konspirátorů".

 

Právě se děje

před 19 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy