V Damašku zabili člena Hizballáhu, který dostal v Izraeli doživotí. Co dělal v Sýrii, není jasné

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2015 13:11
Během nedělního raketového útoku v syrské metropoli Damašku zemřel člen radikálního hnutí Hizballáh Sámir Kanatar, který byl dlouhá léta vězněn v Izraeli za čtyřnásobnou vraždu. Kantar byl v Izraeli odsouzen v roce 1979 k doživotí za vraždu čtyř Izraelců, mezi nimiž byla čtyřletá holčička. V roce 2008 byl propuštěn v rámci výměny vězňů Hizballáhu za těla padlých izraelských vojáků. Po svém návratu do Libanonu prohlásil, že hodlá pokračovat v boji proti židovskému státu. Není jasné, jakou roli hrál v syrském konfliktu.
Předměstí Damašku
Předměstí Damašku | Foto: Reuters

Damašek - Během nedělního raketového útoku na jednu z budov v syrské metropoli Damašku zemřel člen radikálního hnutí Hizballáh, který byl dlouhá léta vězněn v Izraeli za čtyřnásobnou vraždu, informovala agentura Reuters s odvoláním na syrská média. Libanonské hnutí smrt Sámira Kantara potvrdilo.

Kantar byl v Izraeli odsouzen v roce 1979 k doživotí za vraždu čtyř Izraelců, mezi nimiž byla čtyřletá holčička. V roce 2008 byl propuštěn v rámci výměny vězňů Hizballáhu za těla padlých izraelských vojáků. Po svém návratu do Libanonu prohlásil, že hodlá pokračovat v boji proti židovskému státu. Není jasné, jakou roli hrál v syrském konfliktu.

Syrská oficiální média a Hizballáh připisují útok Izraeli. Libanonské hnutí uvedlo, že Kantar zemřel na předměstí Džaramána "mučednickou smrtí".

Izrael podle agentury Reuters udeřil v Sýrii od začátku tamní občanské války už několikrát, většinou se přitom zaměřoval na ničení muničních skladů s raketami patřícími právě Hizballáhu.

Izrael se k události vyjadřuje zdrženlivě. "V souvislosti s danou věcí nemohu nic potvrdit ani vyvrátit," řekl v rozhlasové stanici Israel Radio ministr pro výstavbu Joav Gallant. "Je dobře, že lidé jako Sámir Kantar nebudou součástí našeho světa," dodal.

Nicolas Henin je francouzský novinář, kterého držel Islámský stát v zajetí 10 měsíců. Kolapsu IS podle něho pomohou bezletové zóny nad územím opozice. | Video: The Syria Campaign, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy