Bezpilotní letoun zabil v Sýrii jednoho z velitelů organizace Islámský stát

ČTK ČTK
31. 3. 2016 13:51
Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila smrt jednoho z velitelů takzvaného Islámského státu, kterého sestřelil americký bezpilotní letoun na severu Sýrie. Spojené státy vedou mezinárodní koalici, která proti radikálům v Sýrii podniká letecké operace od roku 2014. Minulý týden se koalici podařilo zabít druhého nejvýše postaveného muže IS. Podle SOHR islamisté ztrácejí pozice v Aleppu a mohou být z této provincie brzy vytlačeni.
Bojovníci Islámského státu v Rakce.
Bojovníci Islámského státu v Rakce. | Foto: Reuters

Damašek/Bagdád - V severní Sýrii zemřel při náletu amerického bezpilotního letadla jeden z velitelů radikální organizace Islámský stát (IS).

Podle organizace syrských ochránců lidských práv SOHR to byl Tunisan Abú Hidža, jehož vyslalo vedení IS do Sýrie z Iráku.

Směřoval prý do provincie Aleppo a vůdce IS Abú Bakr Bagdádí ho pověřil dohledem nad boji v této severní části Sýrie. Jeho automobil byl zasažen ve středu večer poblíž Rakky, což je syrská bašta IS.

Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán řekl, že členové IS urputně bojují o své pozice v Aleppu již pět dní a že hrozí, že z nich budou vytlačeni do provincie Rakka.

Spojené státy vedou mezinárodní koalici, která proti radikálům v Sýrii podniká letecké operace od roku 2014. Minulý týden se při jednom z náletů podařilo zabít Abdar Rahmána Kádúlího, který byl považován za muže číslo dva IS a na kterého Spojené státy loni vypsaly odměnu sedm milionů dolarů (166 milionů Kč).

"Vedení IS je oslabeno, ty likvidační akce by nebylo možné provést bez průniku do této organizace," řekl Rahmán.

Hnutí Islámský stát vyhlásilo na severu Sýrie a Iráku v roce 2014 chalífát a v posledních týdnech čelí velkému tlaku. Připravuje se proti němu také ofenziva na severu Iráku. Agentura AFP uvedla, že navzdory tomuto ústupu organizace prokázala svou sílu při atentátech spáchaných v Istanbulu a Bruselu.

Úspěch proti IS hlásí také irácká armáda a její spojenci v blízkosti města Hít. Podle velitele iráckých protiteroristických jednotek jsou vojáci asi kilometr od centra tohoto města, jež leží 130 kilometrů západně od Bagdádu. Dobytí Hítu by odsunulo pozice IS dál na západ k syrské hranici a přerušilo by jeho spojení s městem Sámarra ležícím východně od Hítu.

Irácká armáda několik měsíců oznamuje přípravu ofenzivy proti Mosulu, který příslušníci IS obsadili v roce 2014 bez boje.

Záběry z dronu ukazují, v jakém stavu je po vyhnání Islámského státu pouštní město Palmýra, které je zapsáné na seznamu světového dědictví UNESCO. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy