V Súdánu to vře. Bezpečnostní složky rozháněly střelbou protivládní demonstranty

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2019 16:15
Súdánské bezpečnostní složky se střelbou do vzduchu znovu pokoušely rozehnat tisíce lidí, kteří se v centru metropole Chartúm účastní protivládního protestu vsedě a žádají demisi prezidenta Umara Bašíra. Demonstranti strávili již třetí noc před budovou ministerstva obrany. Nejméně sedm lidí zemřelo, uvedla agentura AP s odvoláním na protestující. Od víkendu, kdy tato manifestace začala, tak přišlo o život už nejméně 15 lidí, včetně dvou vojáků.
Velké protesty v Súdánu.
Velké protesty v Súdánu. | Foto: Reuters

Podle zpráv aktivistů na sociálních sítích vojáci, kteří hlídkují u ministerstva, se snažili chránit demonstranty a u areálu jim poskytli úkryt. 

Protivládní protesty vypukly v Súdánu loni v prosinci a původně byly namířeny proti zdražení paliva a potravin. Následně však přerostly v požadavek ukončení 30leté vlády prezidenta Bašíra. Hlava státu ale odstoupit odmítá. Armáda se až do pondělí do demonstrací nevměšovala.

Agentura AP si všímá rozporů, které zřejmě vznikají mezi súdánskými bezpečnostními složkami. Na záznamu, jenž se šíří na sociálních sítích, se súdánští vojáci snaží ochránit demonstranty před policií a přislušníky tajných služeb a brání i vstup do jejich tábora před areálem. Na videu jsou slyšet výstřely a je vidět, jak se lidé ukrývají před palbou policie.

Podle svědka citovaného agenturou Reuters se v úterý policisté pokoušeli proniknout do části, kde se lidé utábořili, dodávkami. Vojáci však snahám vyklidit prostor zabránili. Před ministerstvem obrany je nyní podle odhadů svědků zhruba 3000 lidí. Desítky demonstrantů dnes také zablokovaly dopravu na hlavní silnici v centru Chartúmu nedaleko ministerstva.

Od počátku protestů přišlo podle súdánských úřadů o život 39 lidí, včetně tří členů bezpečnostních složek. Podle aktivistů za lidská práva si však násilí vyžádalo více než 60 mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy