V Somálsku zastřelili dva zaměstnance Lékařů bez hranic

ČTK ČTK
29. 12. 2011 22:41
Státní příslušnost zastřelených není jasná, první obětí byl pravděpodobně Francouz
Foto: Reuters

Mogadišu- V somálské metropoli Mogadišu ve čtvrtek zemřeli dva zaměstnanci mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic.

Somálec, který pro organizaci rovněž pracoval, jednoho muže zastřelil a druhého vážně zranil. Zraněný později také zemřel.

Pachatel byl zatčen a podle prvních výsledků vyšetřování pravděpodobně zabíjel kvůli hádce. Informovala o tom agentura AFP.

Podle neoficiálních informací citovaných agenturou DPA byl střelec jedním z pracovníků, kteří měli dohlížet na bezpečnost zaměstnanců humanitární organizace. Podle agentury AP byl Somálec ve středu ze svého místa propuštěn. Ve čtvrtek se na pracoviště vrátil a začal střílet.

Státní příslušnost zaměstnanců Lékařů bez hranic není zcela jasná. První obětí byl podle AP pravděpodobně Francouz.

Mogadišu je jedno z nejnebezpečnějších míst pro humanitární pracovníky v Africe. Mnoho organizací zakazuje svým pracovníkům pobývat delší dobu v metropoli a spoléhá se hlavně na somálské pracovníky. Cizincům tu hrozí útoky radikálů a únosy.

Somálsko již dvacet let nemá fungující vládu. V současné fázi občanské války bojují islamističtí povstalci proti slabé vládě, ale konflikt ještě komplikují vztahy somálských klanů, korupce a zapojení regionálních rivalů Etiopie a Eritrey.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 41 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy