V Somálsku po dvaceti letech opět začala fungovat pošta

ČTK ČTK
14. 10. 2014 6:45
Lidé v Somálsku už mohou dostávat dopisy ze zahraničí, v další fázi služby budou moci také zásilky do ciziny posílat. Většina mladých Somálců se s poštou nikdy nesetkala.
Většina Somálců využívá ke komunikaci mobilní telefony a SMS zprávy.
Většina Somálců využívá ke komunikaci mobilní telefony a SMS zprávy. | Foto: World Press Photo

Mogadišo - V Somálsku po více než dvou desetiletích začala fungovat pošta. Zbídačená africká země, která je zmítaná politickou a hospodářskou nestabilitou, vůbec poprvé ve své historii zavedla poštovní směrovací čísla, uvedla BBC.

Somálci podle ministra pošt a telekomunikací Mohameda Ibrahima nyní mohou dostávat dopisy ze zahraničí, v další fázi rozvoje služby pak budou moci také listovní zásilky do ciziny posílat.

Většina obyvatel Somálska používá ke komunikaci elektronickou poštu a mobilní telefony, klasické dopisy posílají přes známé.

Ibrahim řekl, že je nadšen z toho, že poštovní služba byla v zemi obnovena. Dodal, že řada mladých Somálců nikdy v životě poštu nevyužila.

Počátkem října v Somálsku začal fungovat vůbec první bankomat na výběr peněz. Je umístěn v hotelu v Mogadišu a vybírat lze americké dolary, neboť somálský šilink je takřka bezcenný.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy