V sirotčincích žije 8 milionů dětí. Většina má rodiče

Lucie Kalivodová
26. 11. 2009 9:07
Ze zprávy Save The Children vyplývá, že se sirotčince v řadě rozvojových zemí staly výnosnými podniky
Foto: Reuters

Londýn - Nejméně čtyři z pěti dětí, které pobývají v sirotčincích po celém světě, mají rodiče. Podle zpravodajského serveru BBC o tom informovala humanitární organizace na ochranu dětí Save The Children.

Ze zprávy organizace vyplývá, že se sirotčince v řadě rozvojových zemí staly výnosnými podniky a nutí dokonce rodiče, aby se svých dětí vzdali.

Žene je především vidina lepšího života, který chudí rodiče nemohou svým potomkům poskytnout. Miliony dětí jsou tak vystaveny spíše fyzickému násilí, znásilnění nebo jsou oběťmi obchodu s dětmi.

"Jde o mýtus, že děti v sirotčincích a dětských domovech nemají rodiče," tvrdí podle britského deníku The Guardian autorka zprávy Corinna Csakyová.

"Řada dětí tam je prostě proto, že je jejich rodiče nedokážou uživit, obléci a dopřát jim potřebné vzdělání," dodává. Cílem organizace je proto vytvořit nebo podporovat takové projekty, které by rodičům pomohly, aby se o své děti mohli postarat sami.

Madonna a její adoptivní syn David Banda.
Madonna a její adoptivní syn David Banda. | Foto: Reuters

Zároveň je potřeba, aby byly instituce zabývající se péčí o děti striktně monitorovány. Podle Save the Children žije v sirotčincích či podobných ústavech po celém světě na osm milionů dětí.

Předpokládá se však, že číslo je ve skutečnosti ještě vyšší, neboť řada sirotčinců není registrována. Mnoho veřejných i soukromých poskytovatelů péče o děti je dotováno na základě jejich počtu v zařízení a je z toho výnosný byznys. Kvůli tomu usilují ústavy o co nejvyšší počet hlav, na něž dostávají dotace.

Rodiče většinou věří, že tím, že dají děti do sirotčince, jim zajistí lepší budoucnost nebo že se k nim děti, až budou starší, vrátí. Jen málo z nich si však uvědomuje, že se v podstatě vzdávají i svých práv na děti.

Adoptivní rodiče pak nemají absolutně tušení, jaká je minulost dítěte a jaký příběh se k němu váže. Z dětí se staly podle organizace "komodity", které podléhají pravidlům byznysu.

 

Právě se děje

Další zprávy