V Sieře Leone podlehl ebole další lékař

ČTK ČTK
3. 11. 2014 18:31
Doktor Godffrey George se necítil dobře a sám se v pátek přihlásil v nemocnici u hlavního města Freetownu, kde dnes zemřel.
Foto: Reuters

Freetown/Monrovia - Již o pátého lékaře připravila západoafrickou Sierru Leone zhoubná ebola. Doktor Godffrey George se necítil dobře a sám se v pátek přihlásil v nemocnici u hlavního města Freetownu, kde dnes zemřel. Podle tiskových agentur o tom informovaly úřady.

George pracoval ve vládní nemocnici ve městě Kambia v Severní provincii. "Přijel z Kambie sám v pátek, protože se necítil dobře. Přihlásil se v Čínské nemocnici u Freetownu," citovala agentura Reuters představitele sierraleonských zdravotnických úřadů Brimu Kargboa. Test v sobotu potvrdil, že se lékař nakazil ebolou.

Kargbo upřesnil, že George neošetřoval pacienty s ebolou, ale virem se zřejmě nakazil, když léčil infikovanou osobu kvůli jinému onemocnění.

Podle zatím poslední statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) z 31. října se ebolou celkově nakazilo 13.567 lidí, z nichž 4951 zemřelo.

Sierra Leone trpěla vážným nedostatkem zdravotnického personálu ještě před vypuknutím epidemie eboly. Podle údajů WHO tam v roce 2010 připadali dva lékaři na 100 000 obyvatel. Například ve Spojených státech se o stejný počet lidí stará 240 lékařů.

V Libérii, která stejně jako sousední Sierra Leone patří k nejpostiženějším západoafrickým zemím, zaznamenali povzbudivý pokles případů nakažení virem eboly. Nicméně tamní úřady dnes upozornily, že nebezpečí ještě zdaleka zažehnáno není.

V současné době je podle náměstka ministra zdravotnictví Tolberta Nyenswaha ve zdravotnických centrech ještě ošetřováno 200 pacientů s ebolou. Kromě toho je hlášeno 39 pravděpodobných a potvrzených případů nakažení. Obyvatelé proto podle náměstka musejí nadále dodržovat preventivní opatření, neboť epidemie nebude zažehnána, dokud bude existovat jediný případ eboly.

"Nebude konec, dokud v žádné z postižených zemí nebude 21 dnů hlášen jediný případ," zdůraznil náměstek.

 

Právě se děje

Další zprávy