V Sieře Leone lidé porušují ebolovou karanténu, nemají jídlo

ČTK ČTK
4. 11. 2014 20:50
V zemi je velké množství odlehlých míst, kam se vládní pomoc nedostává.
Foto: Tomáš Kunc, Štěpán Plaček

Freetown - Tisíce lidí jsou v Sieře Leone nuceny porušit karanténu, v níž jsou kvůli ebole. Musejí totiž hledat jídlo, které se k nim nedostává. Napsala to v úterý agentura Reuters s odvoláním na informace humanitárních organizací.

Velké části této západoafrické země jsou neprodyšně uzavřené ve snaze zabránit dalšímu šíření viru eboly a obyvatelům bylo nařízeno, aby zůstali doma. Těmto lidem by vláda za pomoci Světového programu pro výživu (WFP) měla zajistit potraviny a další služby.

V zemi je ale velké množství odlehlých míst, kam se pomoc nedostává, vysvětlila sierraleonská představitelka organizace Christian Aid Jeanne Kamaraová.

Epidemie eboly už v západní Africe připravila o život téměř 5000 lidí a sierraleonské úřady zavedly přísná omezení, jako jsou karantény, aby zabránily dalšímu šíření této smrtelné choroby. V úterý také podle Reuters oznámily, že budou v zemi nadále udržovat stav ohrožení, jehož součástí je celoroční zákaz pořádat jakákoli shromáždění.

Podobná opatření platí i v dalších dvou zemích nejvíce postižených epidemií - Libérii a Guineji.

Zatímco zdravotnické úřady trvají na tom, že tato opatření jsou k zastavení epidemie nezbytná, výbor pro katastrofální situace, který zastřešuje humanitární organizace, v pondělí upozornil, že se tak spíše znemožní doprava potravin tisícům lidí.

"Karanténa v Kenemě, třetím největším městě Sierry Leone, má devastující dopad na obchod - je zakázáno cestovat, takže nákladní auta s potravinami tam nemohou volně jezdit," upozornil výbor v prohlášení. "Je tak nedostatek jídla, což vedlo ke zvýšení cen nad možnosti obyčejných lidí," dodal.

Protože se k nim služby nedostávají, lidé, kteří jsou sledováni kvůli příznakům eboly, a měli by proto zůstat doma, se vydávají na trhy hledat jídlo. Mohou tak nakazit mnoho dalších osob, uvedla Kamaraová.

 

Právě se děje

Další zprávy