Cesta k osvobození. Senát odmítl předvolat svědky v procesu s prezidentem Trumpem

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2020 1:05
Americký Senát v pátek odmítl předvolat svědky v procesu s prezidentem Donaldem Trumpem. Proti se vyslovilo 51 senátorů, pro jich hlasovalo jen 49. Zamítnutí svědků otevřelo cestu k osvobození prezidenta, na kterého demokraté vznesli ústavní žalobu, v níž ho viní ze zneužití funkce a z obstrukcí vůči Kongresu.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

K předvolání svědků potřebovali demokraté, kteří mají ve 100členném Senátu 47 hlasů, získat nejméně čtyři republikánské hlasy. Demokraté chtěli, aby byl předvolán zejména někdejší Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton.

Kdy proces s prezidentem Trumpem skončí, není jasné. Šéf senátních republikánů Mitch McConnell podle CNN uvažuje o zakončení procesu až příští týden ve středu. Na možnost senátních průtahů se připravuje i Bílý dům, který ale podle CNN upřednostňuje Trumpovo osvobození v úterý, kdy prezident v Kongresu přednese tradiční poselství o stavu unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy