V Sarajevu stávkovali řidiči, městská doprava stála

ČTK ČTK
3. 4. 2013 20:40
Protestní akcí chtějí řidiči dosáhnout vyplacení zpožděných mezd
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sarajevo - Veřejnou dopravu v bosenské metropoli Sarajevu ve středu zcela ochromila divoká stávka řidičů městské hromadné dopravy.

Protestní akcí chtějí dosáhnout vyplacení zpožděných mezd. Informovala o tom agentura AFP.

Autobusy, trolejbusy a tramvaje přestaly ve městě se 420 000 obyvateli jezdit už v noci na středu. Mnozí lidé kvůli tomu přišli do práce pozdě anebo vůbec.

"Všichni řidiči se dnes rozhodli nevyjet se svými vozidly. Dožadují se především vyplacení únorových mezd," sdělil novinářům představitel stávkujících Šemsudin Pandzo.

Stávkující podle něj protestují také proti nepřijatelným pracovním podmínkám, stejně jako proti špatnému technickému stavu vozidel.

Podle místního tisku dluh městského dopravního podniku už vzrostl na 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Administrativní budova podniku a několik opraváren je od neděle bez elektrického proudu kvůli nezaplacení faktur v celkové výši kolem 1,2 milionu eur.

Média často píší o korupci v dopravním podniku, zatím ale nebyl nikdo postaven před soud.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy