V Sarajevu stávkovali řidiči, městská doprava stála

ČTK ČTK
3. 4. 2013 20:40
Protestní akcí chtějí řidiči dosáhnout vyplacení zpožděných mezd
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sarajevo - Veřejnou dopravu v bosenské metropoli Sarajevu ve středu zcela ochromila divoká stávka řidičů městské hromadné dopravy.

Protestní akcí chtějí dosáhnout vyplacení zpožděných mezd. Informovala o tom agentura AFP.

Autobusy, trolejbusy a tramvaje přestaly ve městě se 420 000 obyvateli jezdit už v noci na středu. Mnozí lidé kvůli tomu přišli do práce pozdě anebo vůbec.

"Všichni řidiči se dnes rozhodli nevyjet se svými vozidly. Dožadují se především vyplacení únorových mezd," sdělil novinářům představitel stávkujících Šemsudin Pandzo.

Stávkující podle něj protestují také proti nepřijatelným pracovním podmínkám, stejně jako proti špatnému technickému stavu vozidel.

Podle místního tisku dluh městského dopravního podniku už vzrostl na 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Administrativní budova podniku a několik opraváren je od neděle bez elektrického proudu kvůli nezaplacení faktur v celkové výši kolem 1,2 milionu eur.

Média často píší o korupci v dopravním podniku, zatím ale nebyl nikdo postaven před soud.

 

Právě se děje

před 49 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy