Den, kdy nikdo nikoho nezavraždil. Obyvatelé El Salvadoru prožili neobvyklých 24 hodin

ČTK ČTK
13. 1. 2017 9:53
Policie ve středoamerickém státě El Salvador ohlásila, že ve středu 11. ledna nebylo nahlášené jediné úmyslné zabití. V zemi, která se drží na vrcholu žebříčku států s nejvyšším počtem vražd v přepočtu na počet obyvatel, je to velmi neobvyklý jev. Od začátku roku mělo násilí mezi kriminálními gangy na svědomí každý den okolo deseti životů.
Nejrůznější tetotávní jsou typická pro členy jednotlivých středoamerických gangů.
Nejrůznější tetotávní jsou typická pro členy jednotlivých středoamerických gangů. | Foto: Reuters

San Salvador – Obyvatelé El Salvadoru prožili den, kdy v zemi nebyl nikdo zavražděn. Ve středu 11. ledna se přerušila krvavá série, během které došlo od začátku roku denně ke zhruba deseti vraždám.

Malý středoamerický stát, který chronicky sužují násilí a válka mezi kriminálními gangy, se drží na vrcholku nejnebezpečnějších zemí na světě. Podle údajů OSN tam dochází k nejvyššímu počtu vražd v přepočtu na hustotu obyvatelstva.

Většinu násilí v zemi mají na svědomí zločinecké gangy známé pod označením "mara", které působí po celé Střední Americe. Tyto zločinecké skupiny vytvořili v 80. letech v ulicích amerického Los Angeles potomci salvadorských uprchlíků, kteří sem utekli před brutální občanskou válkou v zemi.

Když v roce 1992 válka v Salvadoru skončila a mnozí z nich se vrátili domů, vzali s sebou i kulturu losangeleských gangů. Podílejí se na pašování drog, loupežích a vydírání. Dva hlavní pouliční gangy aktivní v této oblasti jsou Mara Salvatrucha známá také jako MS-13, a Mara-18, což je Gang z 18. ulice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy