V Rusku zadrželi polského historika, bádal v archivech a knihovnách. Zemi musel ihned opustit

ČTK ČTK
26. 11. 2017 20:54
Ruská kontrarozvědka zadržela v Moskvě polského historika Institutu národní paměti Henryka Glembockého a nařídila mu opustit zemi. Ten bádal v ruských archivech a knihovnách. Historik se dlouhodobě zabývá dějinami polsko-ruských vztahů v 19. a 20. století. Polské velvyslanectví v Moskvě uvedlo, že situaci kolem zadržení Glembockého "monitoruje".
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Moskva/Varšava - Ruská kontrarozvědka FSB zadržela v Moskvě polského historika Institutu národní paměti (IPN) Henryka Glembockého a nařídila mu opustit zemi. S odvoláním na IPN o tom v neděli informovala agentura PAP. Mluvčí Jagellonské univerzity, na které historik rovněž působí, rádiu ZET řekl, že Glembocki je již zpátky v Krakově.

Kontrarozvědka FSB Glembockého podle listu Gazeta Wyborcza zadržela v Moskvě již v pátek. Následně mu dala 24 hodin na opuštění Ruska.

V případě neuposlechnutí by polskému historikovi hrozila deportace. Důvod svého rozhodnutí, které padlo již v úterý, ruská kontrarozvědka podle IPN neuvedla, a Glembocki se tak proti němu nemohl odvolat. FSB polskému historikovi údajně zároveň zakázala opětovný vstup do Ruska.

Glembocki podle listu Gazeta Wyborcza v Moskvě pobýval od 14. listopadu za účelem bádání v ruských archivech a knihovnách. Historik se zabývá dějinami polsko-ruských vztahů v 19. a 20. století. Ve středu a ve čtvrtek přednášel na toto téma v Petrohradu na půdě Polského institutu a ruského nevládního hnutí Memorial, které mapuje historii sovětských represí.

Polské velvyslanectví v Moskvě podle agentury PAP uvedlo, že situaci kolem zadržení Glembockého "monitoruje".

Polský Institut národní paměti (IPN), pro který Glembocki mimo jiné pracuje, se podobně jako český Ústav pro studium totalitních režimů zabývá obdobím druhé světové války a komunismu.

 

Právě se děje

Další zprávy