V Rusku ve skutečnosti vybuchl jaderný reaktor, ne armádní raketa, říká norský expert

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2019 14:39
Výbuch při raketovém testu na ruské vojenské základně na pobřeží Bílého moře, po kterém se do ovzduší uvolnila radiace, nemusel souviset s testem rakety na jaderný pohon, jak tvrdila Moskva. Norský expert na atomovou bezpečnost poukázal, že pokud se po explozi ve vzduchu objevily izotopy barya, stroncia a lanthanu, o čemž informovala ruská státní meteorologická služba, musel vybuchnout jaderný reaktor.
Satelitní snímek pořízený těsně po explozi na severu Ruska.
Satelitní snímek pořízený těsně po explozi na severu Ruska. | Foto: Profimedia.cz

"Izotopy pocházejí z jaderné řetězové reakce. Je to důkaz," řekl serveru The Barents Observer Nils Bohmer, který působí jako šéf výzkumu v norské vládní agentuře na bezpečné uchovávání vyhořelého jaderného odpadu.

K výbuchu došlo 8. srpna na polygonu na pobřeží Bílého moře u malého města Něnoksa v Archangelské oblasti na severu Ruska. Tamní ministerstvo obrany tehdy oznámilo, že došlo k nehodě na střelnici, při které zemřelo několik lidí.

K výbuchu došlo 8. srpna na polygonu na pobřeží Bílého moře u malého města Nyonoksa v Archangelské oblasti na severu Ruska.
K výbuchu došlo 8. srpna na polygonu na pobřeží Bílého moře u malého města Nyonoksa v Archangelské oblasti na severu Ruska. | Foto: Aktuálně.cz

Nejdříve nepodalo žádné oficiální vysvětlení, proč výbuch způsobil zvýšení radiace. Pak ruské úřady oznámily, že k explozi došlo po nepodařeném testu, který zahrnoval i "zdroj izotopů kapalné pohonné jednotky". Podle Bohmera je to nesmysl.

Radiace se podle meteorologů na krátko zvýšila právě kvůli "přechodu oblaku radioaktivních inertních plynů". Ten "se vytvořil po rozpadu izotopů baria, stroncia a lanthanu", citoval Interfax ze sdělení úřadu. Zpráva vychází z měření provedených od 8. do 23. srpna.

Na sociálních sítích se po výbuchu objevily zprávy o zraněných a údajně hospitalizovaných v Moskvě kvůli ozáření. Podle dalších zpráv v zóně exploze pracovali specialisté na sběr radioaktivního odpadu. Opoziční list Novaja Gazeta napsal, že k místu neštěstí vyplula loď Serebrjanka, která je speciálně upravená na likvidaci radioaktivního odpadu.

Satelitní snímek pořízení těsně po výbuchu na severu Ruska.
Satelitní snímek pořízení těsně po výbuchu na severu Ruska. | Foto: Profimedia.cz

Norský úřad pro radiaci a jadernou bezpečnost (DSA) zaznamenal v ovzduší na hranici s Ruskem nevelký výskyt radioaktivního jódu. Rusko poté postupně přestalo do vídeňského sídla mezinárodní Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) předávat údaje ze čtyř svých stanic měřících radiaci. 

Ruská státní meteorologická služba ujišťuje, že se po explozi v oblasti jen krátkodobě zvýšila radiace. 

Podle některých informací mohlo jít o zkoušky střely s plochou dráhou letu Burevestnik na jaderný pohon. Burevestnik znamená v překladu do češtiny buřňák, což je druh mořského ptáka. Ruský prezident Vladimir Putin o tomto typu střely nedávno prohlásil, že bude mít prakticky neomezený dolet a nebude zachytitelná radary.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy