V Rusku stoupá úmrtnost, hlavně kvůli špatnému zdravotnictví

ČTK ČTK
11. 6. 2015 9:56
Důležitou roli hraje také tíživá sociální situace některých ruských regionů, neuspokojivá hygienická situace a v neposlední řadě alkoholismus.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv bije na poplach a připravuje celostátní program, který by situaci napravil do roku 2018.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv bije na poplach a připravuje celostátní program, který by situaci napravil do roku 2018. | Foto: Reuters

Moskva - Úmrtnost v Rusku prudce roste, jen za první letošní čtvrtletí se oproti stejnému loňskému období zvýšila o 3,7 procenta.

Premiér Dmitrij Medveděv chce podle zprávy agentury TASS vypracovat komplexní celostátní program, díky němuž by situaci bylo možné do roku 2018 napravit.

Ruské oblasti a republiky mají situaci monitorovat a do centra mají zasílat pravidelné zprávy.

Podle ruských demografů může být příčinou nenadálého růstu úmrtnosti stárnutí ruské populace. Hlavním důvodem ale zřejmě jsou problémy ve zdravotnictví a neřešená tíživá sociální situace některých regionů.

V řadě oblastí, zejména na jihu a východě Sibiře a na severním Kavkazu, se navíc snižuje porodnost. Klesá i počet žen v plodném věku.

Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová přičítá vyšší úmrtnost neuspokojivé epidemiologické a hygienické situaci. Zdravotnická statistika vykazuje zejména nárůst úmrtnosti na chřipku, zápal plic a jiné respirační choroby. Počet úmrtí na tyto nemoci se v Rusku navzdory očkování v poslední době zvýšil o čtvrtinu.

Svůj vliv má i alkoholismus a drogová závislost, která v Rusku nabyla epidemických rozměrů.

 

Právě se děje

Další zprávy