V Rusku odsoudili prvního člověka za šíření lží o armádě. Musí zaplatit milion rublů

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
2. 6. 2022 20:28
Ruští poslanci před třemi měsíci schválili zákon, který se úzce týká války. Zakazuje lidem šířit údajné dezinformace o ruské armádě, diskreditovat ozbrojené síly a vyzývat k sankcím. Nyní padl první trest. Petr Mylnikov z vesnice Olovjannaja dostal pokutu u soudu Zabajkalského kraje za to, že měl šířit lživé zprávy o použití ruských ozbrojených sil.
Příslušník ruské armády v ukrajinském městě Mariupol.
Příslušník ruské armády v ukrajinském městě Mariupol. | Foto: Reuters

Soud mu v pondělí udělil pokutu jeden milion rublů (v přepočtu asi 377 tisíc korun), ačkoliv mohl strávit až tři roky ve vězení. Mylnikovův trestný čin totiž spadá pod první, tedy "nejlehčí" paragraf zákona, který stanovuje možný trest jako pokutu 700 tisíc až 1,5 milionu rublů, anebo právě odnětí svobody do tří let.

Když Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v březnu schvalovala zákon, mluvili poslanci o "kobercovém informačním bombardování" ruské společnosti ze strany Západu. A stanovili jako maximální trest 15 let za mřížemi. 

Vyšetřovací výbor pro Zabajkalský kraj nyní shledal Mylnikova vinným z veřejného šíření vědomě lživých informací o použití ozbrojených sil Ruské federace. Podle vyšetřování muž v březnu letošního roku zveřejnil ve skupině na nejmenované sociální síti nepravdivé informace, o kterých tvrdil, že jsou důvěryhodné. A to hned dvakrát. Ve stejné skupině také psal o válce na Ukrajině.

Obžalovaný se k činu doznal. Počátkem dubna se na kanálu Život fízla na sociální síti Telegram objevilo video, kde uvedl, že si "svou chybu uvědomuje".  

"Muž opakovaně zveřejnil zfalšované textové dokumenty ruského ministerstva obrany a také videa obsahující záměrně nepravdivé informace o cílech a postupu velení speciální vojenské operace na Ukrajině," upřesnilo tiskové oddělení ruské tajné služby FSB listu Chita.ru.

Nyní příspěvky ani videa už nelze dohledat, a tak není jasné, co přesně Mylnikov napsal. Podle serveru The Moscow Times obžalovaný spravoval na ruské síti VKontakte skupinu s názvem Žiju v troskách. Přesný obsah zveřejněných příspěvků neupřesnila ani FSB. Sdělila však, že Mylnikov "chtěl vyvolat negativní postoj vůči ruské armádě, která se podílí na provedení 'speciální operace' na Ukrajině, a také vůči ruským státním orgánům obecně".

Jeho případ není jediný, ačkoliv jako první si Mylnikov už vyslechl svůj trest. Ruské úřady zahájily od března nejméně 53 trestních stíhání za šíření "falešných zpráv" o ruské armádě. Poslanci novelu schválili jednomyslně 4. března, tedy krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu, a ten samý den připojil svůj podpis i prezident Vladimir Putin.

Novela počítá s odnětím svobody až na patnáct let v případě vážných následků, kdy by tyto údajně lživé informace ohrozily například životy vojáků nebo by měly vážné dopady na ruské občany či jejich majetek. Odsouzeným přitěžuje také to, když dezinformace šíří údajně z nenávisti nebo kvůli zneužití postavení.

Kromě toho může soud dávat pokuty, až rok nápravných prací nebo tři roky nucených prací.

Mezi stíhanými za diskreditaci armády jsou například novinářka a blogerka Veronika Belocerkovská, politik Vladimir Kara-Murza či novinář Alexander Nevzorov. Poslední dvojici ministerstvo spravedlnosti zařadilo i na seznam takzvaných zahraničních agentů. Ve středu Měšanský okresní soud projednával další nové případy diskreditace armády. Mezi obžalovanými byli Elena Kotenočkinová, která stojí v čele jedné z moskevských městských částí, a poslanec Alexej Gorinov. Poslednímu jmenovanému soud prodloužil vazbu o šest měsíců, tedy do 19. listopadu. 

Video. Ukrajinci zveřejnili záběry sebevražedného dronu

Ukrajinci zveřejnili záběry z paluby sebevražedného dronu. Rusové na nich hledí vstříc smrti. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy