V Rusku jsou místní volby. Navalnyj radí občanům, aby v Moskvě volili proti režimu

ČTK ČTK
8. 9. 2019 11:25
Rusové po celé zemi se v neděli vydávají k volebním urnám, aby si zvolili své místní zástupce. Hlavní pozornost se přitom soustředí na Moskvu, a to kvůli bouřlivé kampani, kterou poznamenalo vyloučení mnoha opozičních kandidátů kvůli formálním záminkám, mohutné demonstrace i soudní represe proti demonstrantům, největší za téměř deset let.
V Moskvě před volbami demonstrovali lidé proti vyřazení opozice v místních volbách.
V Moskvě před volbami demonstrovali lidé proti vyřazení opozice v místních volbách. | Foto: Reuters

Kromě moskevského sněmu ruští voliči zvolí i 12 regionálních parlamentů, skoro dvě desítky gubernátorů a v doplňkových volbách čtyři poslance Státní dumy. Celkem se koná na 6000 voleb a referend nejrůznějších úrovní, kterých se může zúčastnit až 56 milionů oprávněných voličů.

Volby se konají den po historické výměně sedmi desítek vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou, vnímané jako první krok k řešení konfliktu mezi oběma sousedními zeměmi od roku 2014.

Výsledky hlasování se podle analytiků budou sledovat jako test před parlamentními volbami, které se mají konat za dva roky, a přispějí k načrtnutí politické budoucnosti země, ve které prezident Vladimir Putin začíná svou třetí dekádu u moci.

Pozornost se soustředí hlavně na hlavní město, kde zhruba 7,2 milionu voličů má možnost vybrat z 225 kandidátů 45 členů nového městského sněmu. Městská volební komise se postarala o selekci uchazečů, když z boje o radnici vyřadila 56 kandidátů včetně 22 opozičních aktivistů. Důvodem byly údajné nesrovnalosti v seznamech podpisů, které je povinen při registraci předložit každý z nezávislých kandidátů.

Nespokojenost opozice vyústila koncem července a v srpnu v sérii protestních demonstrací, které radnice většinou nepovolila. Následoval tvrdý policejní zásah, při němž bylo podle agentury AFP zadrženo kolem 2700 lidí. Deset bylo obžalováno z organizování nepokojů, pět z nich už bylo odsouzeno k několikaletým trestům. Od vlny protestů na přelomu let 2011 a 2012, které předcházely Putinově návratu do Kremlu po čtyřletém období v čele vlády, se nic podobného v Rusku nedělo.

V Moskvě "volte chytře"

Žádný z uchazečů oficiálně nekandiduje v barvách vládnoucí strany Jednotné Rusko, jejíž popularita dosáhla historického minima, ale která dosud dominuje v městském sněmu, kde ale nemá žádné námitky vůči počínání starosty Sergeje Sobjanina.

Hlavní odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj (43) vyzval Moskvany, aby "hlasovali chytře" tím, že podpoří uchazeče s největší šancí proti kandidátům režimu. Většinou jde o komunisty.

Mimo Moskvu byla jednou z nejkontroverznějších kampaň před volbou gubernátora Petrohradu, kde Kreml podporuje toho stávajícího - hlavu někdejší metropole carského Ruska Alexandra Beglova.

Volební místnosti budou otevřeny od 08:00 do 20:00 místního času.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy