reklama
 
 

V Rotterdamu našli dodávku s plynovými láhvemi, pro jistotu zrušili koncert americké kapely

AKTUALIZOVÁNO 24. 8. 2017
Nizozemská policie kvůli teroristické hrozbě zrušila koncert americké rockové skupiny v Rotterdamu, vzápětí nedaleko místa plánovaného koncertu našla dodávku se španělskou poznávací značkou, ve které byly plynové bomby. Varování před nebezpečím dostali Nizozemci od španělské policie. "Policie považovala informace za dostatečně vážné na to, aby se po dohodě s organizátory rozhodla zrušit akci," uvedla rotterdamská policie. Zda nález dodávky a varování před teroristickou hrozbou nějak souvisí, není jasné, uvedla agentura Reuters. Řidiče dodávky policisté zadrželi.

Rotterdam - Nizozemská policie zadržela ve středu v přístavu v Rotterdamu řidiče dodávky se španělskou poznávací značkou, ve které byly plynové bomby. Krátce před tím zrušila kvůli "teroristické hrozbě" v nedaleké hale koncert americké rockové skupiny, která kvůli svému názvu dlouhodobě čelí kritice muslimů. Podle starosty Rotterdamu zatím není jasné, zda nález a varování před teroristickou hrozbou nějak souvisí.

Varování před nebezpečím na koncertu dostali Nizozemci podle agentury Reuters od španělské policie. "Policie považovala informace za dostatečně vážné na to, aby se po dohodě s organizátory rozhodla zrušit akci," uvedla rotterdamská policie v prohlášení.

Podle starosty přístavního města Ahmeda Aboutaleba policisté po zrušení koncertu prohledali okolí a zadrželi řidiče dodávky, která stála nedaleko místa jeho konání a ve které se našly plynové lahve. Není jasné, zda hrozba a nalezená dodávka nějak souvisí, uvedl Aboutaleb. Podle španělského listu El País je zadrženým mužem Španěl. Muže policie nyní vyslýchá.

Agentura AP citovala nejmenovaného člena španělské protiteroristické jednotky, podle kterého obdržela místní policie "upozornění, které naznačovalo možnost spáchání atentátu při dnešním koncertu, který se měl konat v Rotterdamu". Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters ale středeční incident v Nizozemsku nijak nesouvisí s atentáty v Katalánsku z minulého týdne.

Údajná teroristická hrozba se týkala koncertu americké rockové skupiny Allah-Las, který se konal v kulturním centru v bývalém obilném silu Maassilo. V době evakuace koncert ještě nezačal.

Allah-Las je čtyřčlenná hudební skupina z Las Vegas. V loňském rozhovoru poskytnutém britskému listu The Guardian její členové uvedli, že si jméno obsahující arabské slovo pro boha vybrali proto, že chtěli "posvátně znějící" název. Neuvědomili si prý tehdy, že by to mohlo někoho urážet.

"Dostáváme e-maily od muslimů ze Spojených států i z celého světa, kteří píší, že je to uráží, ale to vůbec nebyl náš záměr," řekl tehdy frontman skupiny Miles Michaud. "Píšeme jim zpět s vysvětlením, proč jsme si vybrali takové jméno, a oni většinou pochopí," dodal.

autor: ČTK | 23. 8. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama