V Rakousku stále žijí příbuzní pravěkého muže Ötziho

ČTK ČTK
10. 10. 2013 23:30
Mumie byla objevena před 22 lety v alpském ledovci

Vídeň - V Rakousku stále žijí příbuzní známého pravěkého muže Ötziho, jehož 5300 let stará mumie se objevila před 22 lety v alpském ledovci na italsko-rakouské hranici.

Díky analýze DNA se podařilo v Tyrolsku najít 19 lidí, kteří patří do stejné genetické podskupiny jako "ledový muž".

Podle agentury APA to s odvoláním na výsledky testů DNA řekl Walther Parson z Ústavu soudního lékařství v Innsbrucku. "Tito lidé a Ötzi mají stejné předky," podotkl.

Ital, nebo Rakušan?

Nález dobře zachované mumie muže z období pozdní doby kamenné je považován za prvořadou vědeckou senzaci.

Odborníci se podle APA domnívají, že další příbuzní Ötziho by mohli žít ve švýcarském horském údolí Engadin a v podobné jihotyrolské oblasti Vinschgau.

O objev se hned poté, co byl 19. září 1991 učiněn, začaly přetahovat Rakousko s Itálií a trvalo rok, než se záležitost vyjasnila. Měřily se i hranice, o 92,56 metru nakonec vyhráli Italové.

"Poražení" Rakušané poté alespoň sarkasticky poukazovali na to, že Ötzi nemohl být Ital, protože se u něj našly pracovní nástroje, a živil se tedy prací.

Italové se jim ovšem snažili nezůstat nic dlužní - podle nich, když měl Ötzi mozek, nemohl to být Rakušan.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy