Video, které položilo rakouskou vládu. Policie kvůli němu obvinila sedm lidí

ČTK ČTK
26. 11. 2019 23:15
Kvůli pořízení nahrávky, která letos v květnu přivodila pád rakouské vlády kancléře Sebastiana Kurze, bylo obviněno sedm lidí. S odvoláním na vídeňské státní zastupitelství o tom dnes informovala agentura APA. Za vinu obviněným vyšetřovatelé kladou mimo jiné zneužití odposlouchávacího zařízení, falšování dokumentů, pokus o vydírání či podvod.
Snímek z videa s rakouským politikem Heinzem Christianem Strachem na Ibize.
Snímek z videa s rakouským politikem Heinzem Christianem Strachem na Ibize. | Foto: Reuters

Německá média letos v květnu zveřejnila video tajně pořízené před volbami v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza, na kterém tehdejší předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache hovořil s domnělou neteří ruského oligarchy. Výměnou za finanční pomoc ve volební kampani jí sliboval výhody při zadávání veřejných zakázek po případném vstupu do vlády.

FPÖ, která se po volbách před dvěma lety skutečně stala vládní stranou, kvůli videu opustila koalici s Kurzovými lidovci. Posléze padla i nová rekonstruovaná vláda a na konci září se uskutečnily předčasné volby. V nich triumfoval Kurz a svobodní utrpěli značné ztráty.

"Podle současného stavu vyšetřování se na plánování a pořízení videonahrávek podílely nejméně dvě osoby," uvedlo dnes v prohlášení vídeňské státní zastupitelství. Podle něj se ale nepodařilo prokázat, že by se na vzniku nahrávky nějakým způsobem podílely zločinecké organizace či zahraniční tajné služby.

Už minulý týden skončili v souvislosti s aférou zvanou Ibizagate tři lidé ve vazbě. Ačkoli rakouské státní zastupitelství o kauze informuje jen velmi málo, zveřejnilo dnes podle agentury APA informace právě kvůli třem vazebně stíhaným. Ti totiž mají právo do vyšetřovacího spisu nahlédnout, a informace z něj by tak mohly stejně uniknout.

Podle prokuratury autoři nahrávky před jejím květnovým zveřejněním v médiích video nabídli několika lidem k prodeji. Požadovali za něj "sumu v řádu milionů eur". Nebyli ale úspěšní.

Při vyšetřování případu rakouská policie vyslechla podle prokuratury 40 osob, prohledala 15 bytů a spolupracovala s kolegy ve Španělsku, Německu, Nizozemsku a Švýcarsku.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 34 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy